Lider w recyklingu szkła w Europie Sibelco planuje przejąć polski rynek. Ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Krynicki Recykling, największej w Polsce firmy zajmującej się recyklingiem szkła. To już kolejny rynek, gdzie belgijska firma przejmuje konkurenta.
Sibelco oferuje 23 zł za każdą akcję Krynicki Recykling, co oznacza 40,2 proc. premię wobec kursu zamknięcia z ostatniej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zapisy do sprzedaży akcji w wezwaniu będą przyjmowane od 12 kwietnia do 11 maja br.
Adam Krynicki, prezes i największy akcjonariusz Krynicki Recykling zobowiązał się do sprzedaży wszystkich swoich akcji w wezwaniu. Bezpośrednio i pośrednio posiada 31,44 proc. akcji spółki. Ponadto Adam Krynicki nie wycofa się ze sprzedaż akcji w przypadku kontr-wezwania. Warto wiedzieć, że Krynicki Recykling wybrał Sibelco na inwestora w wyniku przeglądu opcji strategicznych.
Skupić akcje, wycofać z giełdy
Inwestor posiadający akcje Krynicki Recykling, może odpowiedzieć na wezwanie w biurze maklerskim, które prowadzi jego rachunek papierów wartościowych. Sibelco zamierza nabyć 100 proc. akcji. W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu przynajmniej 95% proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Krynicki Recykling, Sibelco nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych, a następnie wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego. Wezwanie dojdzie do skutku, jeśli dotychczasowi akcjonariusze złożą zapisy do sprzedaży co najmniej 51 proc. akcji. Ponadto potrzebna jest w takiej sytuacji zgoda Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Czytaj także: Kaucja za butelki plastikowe i szklane
Podmiotem pośredniczącym w wezwaniu jest Santander Biuro Maklerskie. Doradcą prawnym Wzywającego jest kancelaria Clifford Chance. Lazard i Santander pełnią rolę doradców finansowych Sibelco przy tej transakcji.
Recykling szkła w Europie
W 2021 r. Sibelco znacząco rozwinął działalność, dzięki przejęciu firm Viridor w Wielkiej Brytanii i Solover we Francji.
Wierzymy, że przejęcie Krynicki Recykling w Polsce będzie ważnym krokiem w rozwoju naszej działalności w tym segmencie w Europie Środkowo-Wschodniej .
Hilmar Rode, prezes (CEO) Sibelco
Firma Sibelco została założona w 1872 r., początkowo dostarczając piasek kwarcowy ze złóż we Flandrii głównym producentom szkła w Belgii. Z biegiem lat Sibelco wchodziło na nowe rynki minerałów i rozszerzało swoją działalność w kolejnych regionach świata. Dziś Sibelco posiada ponad 100 zakładów produkcyjnych w 31 krajach. Sprzedaje swoje produkty do firm działających w różnorodnych branżach, w tym produkcji szkła, ceramiki, budownictwa, powłok, polimerów czy oczyszczania wody. W 2021 r. Grupa osiągnęła przychody w wysokości 1,7 mld euro. Zatrudnia około 5 tys. pracowników.

Natomiast Krynicki Recykling działa od 1998 roku, a jego przychody ze sprzedaży wynosiły w 2020 r. 98 mln zł. W Polsce ma zakłady w Czarnkowie, Lublińcu, Wyszkowie i Pełkiniach, ale działa też za granicą – w Estonii i sprzedaje stłuczkę szklaną do Niemiec i Czech. Łączne moce firmy wynosiły w 2020 r. ok. 800 tys. ton stłuczki szklanej, przy popycie polskiego rynku 1,2 mln ton.