1975
„Jak wiadomo, zagadnienie wpływu lasu na bilans wodny wywołuje wiele kontrowersyjnych wypowiedzi, wyniki badań posiadają często charakter przyczynkarski i lokalny (…)
Jest bowiem rzeczą jasną, że jedynie zdrowy i należycie zgospodarowany i prawidłowo rozwijający się las może dawać maksymalne korzyści ekonomiczne, rekreacyjne i estetyczne, skutecznie oddziaływując na stosunki wodne środowiska.“ (1975, H. Bielecki „Las a gospodarka wodna“)
1993
„Polska dysponuje bardzo ograniczonymi zasobami wód powierzchniowychi podziemnych. Stan zasobów wód powierzchniowych (odpływ z 1 km” ) stawia Polskę na 22 miejscu wśród państw europejskich. Ponadto czystość tych zasobów pozostawia wiele do życzenia. Zaledwie 11% zasobów wodnych znajduje się w I i II klasie czystości, a 46,4% stanowią wody bardzo silnie zanieczyszczone. Na trudności we właściwym gospodarowaniu wodą w lasach rzutuje nie tylko ogólny stan ilościowy i jakościowy zasobów wodnych ale również nierównomierny ich rozkład sezonowy — występowanie zarówno lat suchych jak i mokrych oraz niedoborów wody w okresie wegetacyjnym. Las spełnia rolę ochronną dla zasobów wodnych — wymusza obieg wody, przyczynia się do zwiększenia i jednocześnie oczyszczenia zasobów wodnych.“ (1993, A.Ciepielowski, T.Krajewski „Gospodarka wodna w lasach“).
2021
„Nie wystarczy tylko gospodarować, ale sztuką jest gospodarować racjonalnie. Dzisiejsza konferencja dostarczyła nam dużo pożytecznej wiedzy, za którą serdecznie Państwu dziękujemy“ – powiedział na zakończenie konferencji, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusiło.
Na tym konferencję zakończono. („Racjonalna gospodarka wodna – problemy, szanse, wyzwania“)
Przeczytaj więcej: Dotacje do prywatnych lasów