ML System to kolejna polska firma, która chce zarabiać na wodorze. Zaprojektowała elektrolizer, którego pracę może napędzać energia słoneczna. W ten sposób z cząstek wody z pomocą odnawialnej energii ma powstać czysty, „zielony“ wodór, gotowy do wykorzystania przez przedsiębiorców i mieszkańców.
Produkcja czystego wodoru za pomocą elektrolizerów napędzanych tanią, zieloną energią to szansa na zastąpienie paliw kopalnych. Takie plany w Polsce dopiero raczkują, ale wojna w Ukrainie może je przyspieszyć. W całej Europie nie brakuje małych i dużych projektów wykorzystania nadmiaru taniej energii z farm wiatrowych i słonecznych do napędzania elektrolizerów. Nic dziwnego, że firmy także w Polsce chcą zarabiać na wodorowej rewolucji, inwestując we własne elektrollzery.
Polski elektrolizer modułowy
Spółka z Podkarpacia ML System zaprojektowała i zbudowała prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru. Urządzenie pracuje przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z małymi i średnimi instalacjami fotowoltaicznymi. Elektrolizer wytwarza wodór o czystości na poziomie 99 proc.
Docelowo skupiamy się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa. Oferta będzie skalowana i pozwoli uniezależnić systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw. Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu UE w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej.
Dawid Cycoń, prezes ML System
Jest to już czwarta wersja urządzenia – informuje spółka. Za każdym razem w pracach laboratoryjnych poprawiano efektywność generacji wodoru oraz zminimalizowano wpływ zanieczyszczeń na prace elektrolizera. ML System zaprojektował modułowe rozwiązanie, które łatwo dopasuje ilości produkowanego wodoru do zapotrzebowania. Prototyp powstał z wykorzystaniem komponentów wytworzonych w ML System.
Czytaj także:Wodorowy kocioł ogrzeje domy?
Warto wiedzieć, że inna polska spółka technologiczna – Sescom także jest gotowa zaoferować elektrolizer alkaliczny, o konstrukcji modułowej. Z miastem Piła Sescom podpisał porozumienie dotyczące możliwości dostarczania wodoru do transportu. Z kolei ze spółką Polskie Domy Drewniane Sescom ma pracować nad koncepcją wykorzystania wodoru w ogrzewnictwie.
ML System jest jednym z założycieli Podkarpackiej Doliny Wodorowej zlokalizowanej w Rzeszowie. Takie doliny mają na celu zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej, od produkcji, przesyłu, transportu, magazynowania po zastosowanie w energetyce, transporcie oraz przemyśle, co umożliwia integrację poszczególnych sektorów gospodarki i optymalizację procesów i kosztów.