Do uruchomienia ogromnego projektu magazynowania energii przygotowuje się Polska Grupa Energetyczna. Bateryjny magazyn energii PGE o pojemności około tysiąca megawatogodzin (1.000 MWh) ma powstać niedaleko elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Będzie to największy tego typu projekt w Polsce i w Europie.
PGE planuje rozpisać postępowanie zakupowe na dostawę wielkoskalowego magazynu energii o mocy od 205 MW do maksymalnie 269,4 MW. Projekt o nazwie o nazwie BMEE Żarnowiec będzie miał swoją lokalizację w Kartoszynie.
Największa grupa energetyczna informuje o „wstępnych konsultacjach rynkowych“. To już drugie podejście do znalezienia wykonawcy tego projektu. Z końcem 2022 roku PGE unieważniła ze względu na brak ofert przetarg nieograniczony. Teraz więc w trybie dialogu konkurencyjnego zamierza przeprowadzić postępowanie zakupowe. Wcześniej jednak zaprasza zainteresowanych wykonawców do wstępnych konsultacji rynkowych, które poprzedzą dialog konkurencyjny. Te konsultacje pomogą w przygotowaniu wsadu do postępowania zakupowego.
Największy bateryjny magazyn energii PGE
Wielkoskalowy magazyn energii PGE w Żarnowcu pozwoli na świadczenie regulacyjnych usług systemowych, bilansowania lokalnych, lądowych farm wiatrowych, a w przyszłości – także farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim, planowanych do wyprowadzenia mocy w sąsiednim węźle sieci Choczewo 400 kV. PGE ma w planach zbudowanie na morzu farm wiatrowych o mocy 6,5 GW. To ponad osiem razy więcej mocy, niż teraz posiada PGE w lądowej energetyce wiatrowej.
Koszt całej inwestycji będzie ogromny, szacowany na ponad miliard złotych. PGE starała się o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Innowacyjnego, jednak jak dotąd nie uzyskała pozytywnej decyzji.
PGE uruchomiła pierwszy swój magazyn energii w 2020 r. w Rzepedzi na Podkarpaciu. Kontenerowy magazyn o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh składa się z modułów Powerpack Tesli. Instalacja została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.
Czytaj także: Farma słoneczna na górze Żar ma magazyn energii
Inny bateryjny magazyn energii PGE postawiła przy farmie fotowoltaicznej na górze Żar w województwie śląskim. Jest to litowo-jonowy magazyn o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Służy do celów badawczych czyli sprawdzenia, jak magazynowanie energii może wspomóc farmę fotowoltaiczną. Podobnych projektów w Polsce jest kilka.