- reklama -

Farma słoneczna na górze Żar ma magazyn energii

Przeczytasz w 4 min.

Na górze Żar w województwie śląskim obok elektrownie fotowoltaicznej powstał magazyn energii. Takich inwestycji będzie w Polsce przybywać.

Farma słoneczna na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim powstała w 2015 roku. To pierwsza taka inwestycja Grupy PGE, największego producenta energii w kraju. Elektrownia o mocy 0,6 MW znajduje się na wysokości 740 m n.p.m. Składa się na nią 2,4 tys. paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W.

Dziś moc farmy wydaje się mała, ponieważ teraz budowane elektrownie słoneczne składają się z paneli o mocy 400-500 W. Sześć lat temu farma słoneczna PGE była pilotażową instalacją, która miała pokazać, jak wygląda współpraca źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną.

Czytaj także: Perowskity z polskiej fabryki

Teraz do farmy na górze Żar dołączono magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego. Posłuży do prowadzenia badań w zakresie wykorzystania magazynów energii w działalności Grupy PGE.

Bateryjny magazyn energii

Magazyn składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej). Nieodłączną częścią są przekształtniki AC/DC czyli przekształcające prąd stały w przemienny. Kolejny element to stacja transformatorowa nN/SN – niskie napięcie/średnie napięcie.

Magazyn przyłączono do sieci średniego napięcia 15 kV, ponieważ umożliwi to poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej. Ten magazyn energii nadaje się do pracy bezobsługowej, dzięki temu, że ma systemy zdalnego nadzoru i sterowania.

Magazyn energii litowo-jonowy może w ciągu sekundy reagować na zmiany w sieci i oddawać albo przyjmować energię. Celem projektu na górze Żar jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności. Elektrownie słoneczne pracują w zależności od tego, jak świeci słońce, a magazyn energii może “wyrównać” ich produkcję energii, odbierając nadwyżki i oddając je do sieci, gdy produkcja spada. Taki magazyn energii pomoże więc w stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Elektrownie szczytowo-pompowe

Inwestycja na górze Żar jest niewielka, jednak koleje, które planuje PGE, będą już większe. W Żarnowcu ma powstać magazyn energii o mocy 205 MW, największy taki w Europie.

W obu lokalizacjach – w Międzybrodziu Żywieckim i w Żarnowcu PGE Energia Odnawialna ma elektrownie szczytowo-pompowe. Są to teraz najlepsze jednostki do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Niedawno “ratowały” system energetyczny, gdy 17 maja doszło do wyłączenia 10 z 11 bloków węglowych w elektrowni Bełchatów. Wówczas elektrownia szczytowo-pompowa Porębka-Żar zareagowała jako pierwsza, uruchomiona automatycznie w ciągu trzech minut. Spuściła wodę z czterech zbiorników, dostarczając energię do sieci energetycznej przez trzy godziny.

Budowa elektrowni szczytowo-pompowych to wieloletnie przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego terenu, zasobów wodnych oraz dużych funduszy liczonych w setkach milionów złotych.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Podwodne kopalnie, kobalt i nikiel czyli ciemniejsza strona elektryków

Samochody elektryczne nie są pozbawione ciemnej strony, która wiąże się z produkcją i wykorzystaniem akumulatorów. Niezbędne w nich minerały kobalt i nikiel są dość...

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -