Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Warunki, jakie trzeba spełnić, by wykorzystać wodę deszczową w domu nie są jednak proste. Dobra wiadomość jest taka, że deszczówka może zastąpić w domu wodę z wodociągów
NCBR szuka domu jednorodzinnego w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, we Wrocławiu (albo w promieniu do 100 km od danego miasta). Wymaga, aby takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób. Ponadto powierzchnia dachu musi wynosić około 120–300 m2. Do domu musi przylegać także ogród/teren zielony o powierzchni co najmniej 200 m2.
Instalacja wody deszczowej w domu
W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania deszczówki. Dzięki tym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja. Tak przygotowana deszczówka zastąpi wodę wodociągową do takich celów, jak mycie rąk, korzystanie z prysznica, z toalety czy sprzątanie. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. To nie wszystko, ponieważ możliwe będzie nawet picie odpowiednio uzdatnionej wody.
Czytaj także: Dodatkowe dotacje na inwestycje ekologiczne
Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie dostanie system na własność i tedy będzie zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.
Deszczówka z unijnym dofinansowaniem
Przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji” NCBR realizuje ze wsparciem Funduszy Europejskich. Wykonawcy systemów opracowują w etapie I (sierpień 2021 – październik 2022) swoje autorskie rozwiązania. Po przeprowadzonych testach, zaplanowanych na listopad i grudzień 2022 r., w etapie II (luty 2023 – sierpień 2023) dwaj wybrani wykonawcy, którzy uzyskają najlepsze wyniki w testach, będą instalować te systemy w dwóch wybranych domach jednorodzinnych
Zgłoszenia domów są przyjmowane do 19 sierpnia.