Helsinki 1 kwietnia 2023 r. zamykają elektrociepłownię węglową Hanasaari. Stolica Finlandii obowiązała się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2030. W tej chwili największym źródłem bezpośrednich emisji w mieście jest ciepłownictwo.
Elektrociepłownia Hanasaari działa od prawie pół wieku. Dostarcza 236 MW mocy elektrycznej i 420 MW mocy cieplnej. Spalając węgiel kamienny odpowiada za 2 proc. emisji dwutlenku węgla w kraju, co sprawia, że jest jednym z trzech największych źródeł emisji przemysłowych w Finlandii. Jej zamknięcie planowano początkowo na koniec 2024 roku, ale decyzję przyspieszono. Zdecydowała o tym między innymi wysoka cena uprawnień do emisji CO2, które kosztują teraz ok. 100 euro za tonę.
Fakt, że byliśmy w stanie zdecydowanie posunąć się naprzód z naszymi planami zamknięcia dużej elektrowni węglowej w naszym mieście, w środku destrukcyjnej sytuacji na świecie, jest silnym wskaźnikiem naszej determinacji w tej dziedzinie.
burmistrz Helsinek Juhana Vartiainen
Po całkowitym zamknięciu Hanasaari ciepło do ogrzewania budynków dostarczy w dużej mierze ciepłownia na biomasę Helen, zlokalizowana dzielnicy Vuosaari. W przyszłości planowane jest wykorzystanie także ciepła odpadowego, pomp ciepła i odnawialnej energii elektrycznej.
Czytaj także: Co zamiast węgla i gazu? Pierwszy taki polski projekt
Zabytkowa elektrociepłownia
Miasto Helsinki przeprowadziło wstępną ocenę możliwości wykorzystania budynku Hanasaari do nowej funkcji. Architekt Timo Penttilä rozpoczął projektowanie budynku już w 1962 roku, a sama elektrociepłownia pracuje od 1974 roku. Budynek z wysokim na 150 metrów kominem stał się charakterystycznym elementem centrum miasta o znaczeniu kulturowym i historycznym. Dopiero jednak po zamknięciu zakładu i będzie można ocenić, jego dalszą przydatność.
Helsinki przeznaczą ponad miliard euro na inwestycje, które mają doprowadzić, że miasto stanie się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.