We Wrocławiu nowe cztery zbiorniki retencyjne poprawią gromadzenie wody z nadmiarowych opadów. Usprawnią pracę oczyszczalni i i ochronią Odrę przed bezpośrednim napływem ścieków.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kończy budowę czterech zbiorników retencyjnych na osiedlu Popowice powstały zbiorniki o łącznej pojemności 60 tys. m3.
Jak działają zbiorniki retencyjne
We Wrocławiu w skład zbiorników retencyjnych wchodzą też przepompownie złożone z licznych pomp i kolektory doprowadzające wodę i system sterowania. Nowoczesne oprogramowanie pozwala reagować w czasie rzeczywistym bądź z wyprzedzeniem, np. w obliczu prognozowanych ulewnych deszczy.
Do wrocławskiej instalacji pompy i moduł sterujący dostarczył Xylem, przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem technologii wodnych. Instalacja składa się też z szeregu czujników monitorujących drgania, przecieki oraz temperaturę uzwojeń i łożyska.
Co roku wiele regionów Polski mierzy się z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Zdaje się, że do nawalnych deszczy i podtopień przyszło się nam już przyzwyczaić. Chroniąc zasoby wodne – ich czystość – i zabezpieczając nasze społeczności przed lokalnymi podtopieniami, zwróćmy uwagę na gospodarowanie ściekami oraz sposoby ich oczyszczania i gromadzenia
Rafał Bonter, prezes Xylem Water Solutions Polska.
Podtopienia w miastach
Retencja w miastach ma duże znaczenie przy ulewach. Odciąża wtedy pracę oczyszczalni ścieków, która przy nawalnych deszczach nie jest w stanie uzdatnić nadmiarowych ścieków w tak szybkim tempie. Jednocześnie dzięki zbiornikom retencyjnym intensywny opad stanowi mniejsze ryzyko podtopień ulic, piwnic czy parkingów podziemnych. Wykorzystanie zbiorników korzystnie wpłynie także na środowisko, zwłaszcza rzekę Odrę – oceniał Witold Ziomek, Prezes Zarządu MPWiK we Wrocławiu.
Czytaj także: Ścieki z Warszawy popłyną nowym kolektorem
W Warszawie zbiornik retencyjny powstał na terenie oczyszczalni ścieków Czajka. Ma on pojemność 80 tys. m3, a więc ponad 20 basenów olimpijskich i gromadzi nadmiar wód opadowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.
Miasta są szczególnie narażone na skutki zmian klimatu. Kryzys klimatyczny powoduje, że w wielu regionach Polski zwiększy się częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, takich jak upały, wichury, nawałnice.