W 1972 roku, z odległości około 45 tys. km, załoga Apollo 17 wykonała jedno z najsłynniejszych zdjęć planety Ziemi, jakie kiedykolwiek wykonano – Blue Marble Shot.
Fotografia numer: NASA AS17-148–22727, była publikowana dosłownie wszędzie, począwszy od kubków do kawy po plakaty w akademikach. Była na okładkach najpoczytniejszych dzienników i magazynów i stała się jednoczącym symbolem rodzącego się w latach 70. ruchu ekologicznego.
Ziemia bez granic
NASA, a później i inne agencje zajmujące się eksploracją przestrzeni kosmicznej, wykonały jeszcze bardziej szczegółowe zdjęcia naszej planety Ziemi, ale można śmiało powiedzieć, że żadne z nich nie miało takiego wpływu i zasięgu, jak zdjęcie z 1972 r. To pierwsze kolorowe zdjęcie całej naszej planety, które w przeciwieństwie do map nie pokazuje granic. W czasach zimnej wojny było to również polityczne przesłanie. Ziemia bez granic. Jeszcze wtedy to było marzenie.
„Widok Ziemi widziany przez załogę Apollo 17 podróżującą w kierunku Księżyca. Ta bezksiężycowa fotografia rozciąga się od obszaru Morza Śródziemnego po południową czapę polarną Antarktydy. Po raz pierwszy trajektoria Apollo umożliwiła sfotografowanie południowego bieguna lodowego.
Zwróć uwagę na gęste zachmurzenie na półkuli południowej. Prawie cała linia brzegowa Afryki jest wyraźnie widoczna. Półwysep Arabski można zobaczyć na północno-wschodnim krańcu Afryki. Największą wyspą u wybrzeży Afryki jest Republika Madagaskaru. Kontynent azjatycki jest na horyzoncie w kierunku północno-wschodnim.“ To oryginalny podpis tej fotografii.
Autor zdjęcia nieznany
Nie wiadomo, który astronauta wykonał tę fotografię. W 17 misji brali udział astronauci: Ronal E. Evans, Eugene A. Cernan oraz Harrison H. Schmitt. Cała misja była drobiazgowo zaplanowana i raczej nie było w niej miejsca na wyglądanie przez okno, a już na pewno nie fotografowanie widoków, które – dodajmy – zmieniały się bardzo szybko (około 38000 km/h). Mimo to któryś z nich zdecydował się chwycić aparat i zrobić więcej niż kilka zdjęć oddalającej się Ziemi.
Po tym jak zdjęcie stało się sławne, wszyscy trzej przypomnieli sobie ten niezwykły widok i każdy był prawie pewien, że zrobili zdjęcie. Polityka NASA polega na uznaniu wszystkich zdjęć z misji za wspólny dorobek całej załogi.
Ron Evans zmarł w 1990 roku, nie zrzekając się swojego roszczenia, a czterdzieści lat później między Cernanem i Schmittem wciąż toczy się spór o to, kto zdobył Blue Marble Shot. Te cztery dekady pokazały, że jest to najważniejsza rzecz, którą przywieźli z wyprawy, o wiele bardziej znacząca niż zebrane przez nich księżycowe skały, więc ma to dla nich znaczenie.



Wszystkie zdjęcia z tej misji możecie zobaczyć na stronie Lunar and Planetar Institute.