Na polskim rynku zawarto właśnie jeden z największych długoterminowych kontraktów cPPA na zakup energii z farmy fotowoltaicznej. Firmy chętnie korzystają też z gotowych ofert od sprzedawców energii.
W ostatnich tygodniach działające w Polsce międzynarodowe firmy zawarły duże kontrakty na zakup odnawialnej energii.
Toyota podpisała umowę z Tauronem na zakup ponad 100 GWh energii dla fabryk w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. Tauron od dawna jest dostawcą energii dla Toyoty, a w ramach oferty Eko Premium – jak zapewnia firma – z takiej oferty mogą skorzystać klienci biznesowi na terenie całego kraju, bez względu na poziom zużycia energii elektrycznej. Wcześniej zrobiły to m.in. Kopalnia Soli Wieliczka, Lotte Wedel i Grupa Bosch. Zielona energia Taurona pochodzi z elektrowni wodnych i farm wiatrowych.
Firmy podpisują też w Polsce długoterminowe kontrakty na dostarczanie energii z farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Austriacka Grupa Kronospan w Polsce podpisała właśnie jedną z największych umów cPPA na dostarczenie energii z projektów fotowoltaicznych należących do dewelopera GoldenPeaks Capital. Ten deweloper działa nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech. Dostarczy Kronospanowi w Polsce ponad 180 GWh zielonej energii.
Amazon kupuje najwięcej
We wrześniu o dużym kontrakcie zakupu odnawialnej energii poinformował Amazon, który w Polsce ma 10 centrów logistyki, biuro w Warszawie oraz Centra Rozwoju Technologii w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Amerykański gigant handlu zakupi energię z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach o mocy około 87 MW. Według przewidywań elektrownia ta ma generować ponad 120 GWh energii rocznie.
Przejście przedsiębiorców na zieloną energię jest obecnie jednym z głównych trendów w biznesie. W nowoczesnej energetyce odnawialne źródła energii są kluczowym elementem działań wspierających transformację energetyczną.
Szymon Kowalski, wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub
Czytaj także: Centrum Amazona w Świebodzinie jest eko
Największym nabywcą energii odnawialnej na świecie jest Amazon, dysponujący obecnie ponad 100 projektami OZE w Europie i łącznie 379 projektami w 21 krajach, w tym 154 farmami wiatrowymi i słonecznymi oraz 225 instalacjami fotowoltaicznymi na dachach budynków, których łączna moc to 18,5 GW czystej energii.