Najwyżej położoną elektrownię słoneczną można oglądać w Polsce w Beskidzie Żywieckim. Daleko jej jednak pod względem mocy do największej elektrowni słonecznej w górach w Europie. Górskie położenie zapewnia, że produkcja energii z fotowoltaiki jest wyższa. Nic więc dziwnego, że powstają coraz to nowe takie instalacje.
Fotowoltaika na górskiej hali
Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce znajduje się przy Schronisku Górskim PTTK „Rysianka” w Beskidzie Żywieckim. Elektrownia słoneczna, o mocy 32 kW znajduje się na wysokości 1 290 m n.p.m. Instalacja na Hali Rysianka składa się z 87 modułów monokrystalicznych full black oraz dwóch inwerterów, przystosowanych do pracy na zewnątrz budynku.
Realizacja dla schroniska „Rysianka” była dla nas bardzo ciekawym przedsięwzięciem projektowo-logistycznym. Po raz pierwszy montowaliśmy instalację na takiej wysokości i tak skomplikowanym podłożu. W projekcie wykorzystaliśmy naturalne pochylenie terenu w kierunku południowym i dodatkowo zastosowaliśmy duży kąt paneli, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu oraz zwiększa wydajność paneli.
Piotr Trojanowski, kierownik realizacji w terenie Columbus Energy.
Jak podaje Columbus Energy, wykonawca instalacji, szacowana roczna zdolność produkcyjna elektrowni wynosi 33 MWh. Po kilku miesiącach pracy widać już, że produkcja energii z fotowoltaiki jest wyższa od przeciętnej.
Czytaj także: Farma słoneczna na górze Żar ma magazyn energii
Od grudnia do początku września instalacja wyprodukowała ponad 28 MWh energii elektrycznej. Co ciekawe, już w marcu było to 4,5 MWh, czyli porównywalnie do wyników z maja i czerwca, gdy dzień jest najdłuższy.
Energię słoneczną dzierżawcy schroniska wykorzystują do oświetlenia i zasilania urządzeń elektrycznych. To pozwoli w ciągu roku ograniczyć emisję dwutlenku węgla o blisko 23 tony, ponieważ zrezygnowano z kotła na węgiel do podgrzania wody.
Największa elektrownia słoneczna w Alpach
Z kolei największa elektrownia słoneczna w górach w Europie wytwarza energię elektryczną z około 5 tys. paneli słonecznych. Zostały zainstalowanych na szerokości prawie jednego kilometra na ścianie górskiej zapory Muttsee – najwyżej położonej zaporze w całej Europie, 2500 m n.p.m.
Elektrownia słoneczna AlpinSolar to największy tego typu obiekt w Szwajcarii. Ma moc 2,2 MW i będzie produkować około 3,3 GWh prądu rocznie. Szacuje się, że miesiącach zimowych produkcja energii z fotowoltaiki będzie około trzy razy wyższa na nizinach. Wszystko przez położenie ponad ponad poziomem mgieł i wychwytywanie promieni słonecznych odbijających się od śniegu.
Tak zwany efekt albedo, czyli odbicie promieniowania słonecznego, jeszcze bardziej zwiększa uzysk energii elektrycznej. Ponadto stromy kąt nachylenia modułów (51–65 stopni) tworzy bardziej efektywny kąt padania promieni oraz zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu. Wykonawcą projektu jest forma IWB, a inwestorem Axpo.
Dodatkową zaletą szwajcarskiej elektrowni jest naturalne chłodzenie i wentylacja od elektrowni szczytowo-pompowej Limmern, co zwiększa wydajność modułów.