W specjalnych punktach w wielu polskich miastach można zostawić niepotrzebne tkaniny. Wolontariusze uszyją z nich wielorazowe worki, które później można odebrać gotowe w tym samym punkcie. To akcja, która ma na celu popularyzację wielorazowych toreb uszytych ze starych tkanin poprzez ich upcykling.
Akcja „Wielorazówki zamiast Foliówki“ wystartowała 1 pażdziernika 2022 i będzie trwać do grudnia 2022. Jej mottem jest “Weź, jeśli potrzebujesz, oddaj, jeśli masz za dużo”. Jak podkreślają pomysłodawcy, głównym celem akcji jest popularyzacja używania wielorazowych worków i sprawienie, że noszenie własnych woreczków stanie się czymś codziennym i naturalnym.
Upcykling czyli nowe ze starego
Przedsięwzięcie ma zerowy ślad węglowy dzięki temu, że wolontariusze używają do szycia materiałów, które już nie były potrzebne innym. To przykład upcyklingu, dzięki któremu każdy może zatroszczyć się o środowisko.
Czytaj także: Podatek za plastik to ponad 3 miliardy złotych w dwa lata
W specjalnych punktach można zostawić materiały, których już nie potrzebujemy. Mogą to być firany, tkaniny takie jak len, cienka bawełna i drobna siateczka. Następnie wolontariusze odbierają je i szyją z nich worki wielorazowe, które gotowe będą czekać w tych samych punktach, bezpłatnie do wzięcia przez klientów punktu oraz beneficjentów projektu. Punkty akcji znajdują się na terenie Elbląga, Warszawy, Poznania oraz Krakowa. Oto ich lista:
- SAM Powiśle (ul. Lipowa 7A, Warszawa)
- SAM Żoliborz (ul. Rydygiera 9c, Warszawa)
- Kafej (ul. Wąska 1, Poznań)
- Hostel Stonewall (ul. Klasztorna 2, Poznań)
- MANOA Green Restro Bar (ul. Zabłocie 35, Kraków)
- Vegan Spot (ul. Stary Rynek 50A, Elbląg).
Organizatorzy nie przyjmują materiałów zabrudzonych, zniszczonych, nie nadających się na wykonanie woreczków wielorazowych, m.in. tkanin elastycznych, swetrowych, dżinsu.
Earth Day Everyday
Organizatorem akcji „Wielorazówki zamiast Foliówki“ jest organizacja Earth Day Everyday. To inicjatywa non-profit, która zrzesza osoby zainteresowane ekologią, chcące aktywnie działać na rzecz środowiska. Założyły ją w ubiegłym roku cztery licealistki z Elbląga, które stworzyły swój projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, wygrały Złotego Wilka dla najlepszego projektu ekologicznego w Polsce w 2022 roku.