Popularna sieć sklepów Biedronka wprowadziła przytwierdzone na stałe do opakowań zakrętki opracowane przez firmę Tetra Pak. Znajdziemy je w sokach Riviva w litrowych opakowaniach.
Wymóg wprowadzenia nowych zakrętek, które nie odpadają od opakowań, wynika z unijnych przepisów. Zgodnie z dyrektywą SUP dotyczącą plastiku jednorazowego użytku (single-use plastics) od 1 lipca 2024 roku nakrętki i wieczka będą musiały być przymocowane na stałe do opakowania. Chodzi najczęściej o produkty jednorazowe, które zaraz po wykorzystaniu wyrzucamy, np. butelki plastikowe, kartony po napojach, mleku.
Butelki, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych, mogą być wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy te zakrętki i wieczka pozostają przymocowane do pojemników podczas etapu zamierzonego użytkowania produktu.
Dyrektywa SUP
Jak działają nowe zakrętki
Teraz pusty karton po soku należało zgnieść i dopilnować, by wraz z zakrętką trafił do żółtego pojemnika na odpady. Te zasady się nie zmieniają, tylko zakrętka już sama nie odpadnie od kartonu, ponieważ trzyma ją mały zawias. Ma to swoje duże plusy. Przede wszystkim nie zanieczyszcza to środowiska, . Po drugie, taką plastikową zakrętkę łatwo znaleźć.
Czytaj także: Unia zmienia zakrętki do butelek
TetraPak podpowiada sposób otwierania, ponownego otwierania i zamykania opakowania:
- Odkręć zakrętkę, a następnie unieś ją.
- Aby zamknąć zakrętkę – dociśnij ją.
- Aby ponownie otworzyć odkręć i unieś zakrętkę.
Nowe zakrętki zapewniają lepszy recykling surowców, kiedy wraz z opakowaniem trafiają o jednego pojemnika.
Zużyte kartony po napojach są przetwarzane na inne produkty, jak: dachówki, tyczki do roślin, chusteczki, serwetki papierowe, a nawet buty czy meble
To, by zakrętka trafiała do recyklingu z całym opakowaniem, jest istotne z perspektywy ochrony środowiska naturalnego. Plastik stanowi około 80% śmieci w morzach i oceanach. Teraz zakrętki, które nie są oddawane do ponownego przetworzenia, to jeden z pięciu odpadów, które najczęściej można znaleźć na plażach.
Ponowne przetworzenie wszystkich światowych odpadów z tworzyw sztucznych ma ogromny potencjał do ograniczenia zużycia energii. Według szacunków to równowartość 3,5 miliarda baryłek ropy rocznie.