Elektrownia Niedzica przyciąga turystów. Malowniczo położona przy zaporze i Zbiorniku Czorsztyńskim jest otwarta do zwiedzania z przewodnikiem. Można zwiedzić pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel 50 metrów pod wodą i nasypem zapory.
Niedzica jest elektrownią przepływową, szczytowo-pompową, co oznacza, że w godzinach nocnych, kiedy energia jest tania i jest jej dużo, woda pompowana jest z dolnego zbiornika do górnego, a następnie jest wykorzystywana do napędzania turbin o łącznej mocy 92 MW. Elektrownia oddaje energię elektryczną do sieci w godzinach największego zapotrzebowania. Cechą elektrowni szczytowych jest bardzo krótki czas uruchomienia, który wynosi 3–4 min.
Na Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica składają się także mniejsze elektrownie wodne:
- Sromowce Wyżne (2 MW)
- Smolice (2 MW)
- Łączany (2,5 MW).
Czytaj także: Elektrownia Wrocław przejdzie odnowę
Założycielem spółki i jej jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Teraz to może się jednak zmienić, ponieważ Grupa Azoty zamierza włączyć ZEW Niedzica do swojej grupy. Czy nadal będzie można wówczas zwiedzać elektrownię wodną? Zmiany budzą obawy i przeciwne są nim małopolskie samorządy. Jak podkreślają ZEW Niedzica jest nierozerwalnie związany z regionem.