JDR, należąca do polskiego przedsiębiorstwa TF Kable Group, otrzymał finansowanie na budowę nowoczesnej fabryki kabli podmorskich w Wielkiej Brytanii.
Fabryka powstaje w Cambois, niedaleko Blyth, w hrabstwie Northumberland w północno-wschodniej Anglii. Na inwestycję spółka dostała pożyczkę w wysokości 103,7 mln funtów od Société Générale, HSBC UK i Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Finansowanie poprzez gwarancje wspiera rządowy program UK Export Finance (UKEF).
Czytaj także: Orlen Neptun I chce stawiać wiatraki na Bałtyku
Budowa fabryki rozpocznie się jesienią tego roku, a otwarcie obiektu zaplanowano na 2024 r. Powstanie ok. 170 nowych miejsc pracy, ponad 270 już istniejących.
Wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w Wielkiej Brytanii i na całym świecie nigdy nie było ważniejsze, ponieważ zmniejszamy naszą zależność od paliw kopalnych i stajemy w obliczu niestabilności na globalnych rynkach energii. Nasze wsparcie dla brytyjskich firm, które umożliwiają transformację, takich jak JDR, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia czystszej i bezpieczniejszej przyszłości. To przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki poprzez tworzenie miejsc pracy i odblokowanie istotnych możliwości handlowych.
Sekretarz Stanu ds. Handlu Międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan.
UKEF zapewnia wsparcie z gwarancją rozwoju eksportu (EDG) projektów, które zwiększą handel międzynarodowy. Od momentu uruchomienia w 2019 r. rząd poparł pożyczki na ponad 10 mld funtów.
Północno-wschodnia Anglia jest idealną bazą do obsługi największego rynku morskiej energii odnawialnej w Europie. Cieszymy się, że możemy zrobić obecnie ten ważny krok naprzód w stworzeniu nowego zakładu produkcyjnego w Blyth.
Tomasz Nowak, dyrektor generalny JDR
TF Kable rośnie na morskim wietrze
DR Cable Systems specjalizuje się w produkcji kabli do morskich farm wiatrowych. Pięć lat temu została przejęta przez polską spółkę Tele-Fonika Kable, która znajduje się w światowej czołówce firm branży kablowej. Sprzedaje swoje produkty do 80 krajów. W skład Grupy wchodzi 7 zakładów produkcyjnych (4 zlokalizowane w Polsce, 1 – w Serbii oraz 2 – w Wielkiej Brytanii) oraz Zakład Recyklingu Odpadów Kablowych (Polska).
Szacuje się, że na świecie jest prawie 2,6 tys. projektów budowy farm morskich farm wiatrowych w ponad 50 krajach