Firma z Podkarpacia ML System otwiera linię produkcyjną szyb Quantum Glass. To pierwsza taka inwestycja na świecie. Szyby z powłoką kwantową produkują energię elektryczną ze słońca i jednocześnie ograniczają ogrzewanie pomieszczeń. Kto w nie zainwestuje?
Nowatorskie polskie szyby stosuje między innymi już Żabka. Pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych, czyli małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia. Szyby Quantum Glass dobrze przepuszczają światło. Jednocześnie zachowują wysoką izolacyjność i ograniczają nagrzewanie pomieszczeń.
Szyby i fotowoltaika w jednym
ML System w grudnia uroczyście otworzy linię produkcyjną Quantum Glass. Planuje produkować do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Docelowo moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. m2 w skali roku w ramach trzech linii.
Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” – Dawid Cycoń, prezes ML System.
Biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat – podaje spółka.
Czytaj także: Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi
Zainteresowanie szkłem produkującym energię wyrażają koncerny szklarskie, motoryzacyjne, producenci okien i drzwi. ML System zawiązał partnerstwa z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington.