Orlen i Synthos mają zgodę na utworzenie spółki, która inwestuje w Polsce w małe i mikro reaktory jądrowe. Będzie rozwijać projekty reaktora BWRX-300. Jednocześnie KGHM rozwija projekt małych reaktorów modułowych SMR. Kto pierwszy dostarczy w Polsce energię z atomu?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie nowej atomowej spółki Orlen Synthos Green Energy. Inwestują w nią paliwowy gigant i najbogatszy Polak – Michał Sołowow właściciel grupy Synthos. Spółka będzie odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację technologii małych reaktorów jądrowych BWRX GE Hitachi Nuclear Energy.
Do zarządu nowej spółki Orlen rekomenduje Dawida Jackiewicza, byłego ministra skarbu a obecnie doradcę zarządu Unipetrol, czeskiej spółki należącej do Grupy Orlen.
Małe reaktory lepsze od gazu
Stworzenie reaktora BWRX-300 zajmuje jedną trzecią czasu potrzebnego na budowę tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej. Dodatkowo koszty budowy są o ok. 30 proc. niższe za każdy MW mocy w porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi. Mały reaktor jądrowy o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry.
Jak podaje Orlen, szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Co równie ważne, pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego).
Zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy. Do tego potrzebne będzie stworzenie rozwiązań prawnych. Spółka zajmie się badaniem potencjalnych lokalizacji małych elektrowni jądrowych. Docelowo taki reaktor jądrowy mógłby dostarczać energię i ciepło na potrzeby przemysłowe, komunalne i komercyjne.
Z Synthosem współpracuje też ZE PAK, który zakłada inwestycję w 4 do 6 małych reaktorów modułowych typu SMR o mocy 300 MW każdy.
Kiedy będzie pierwszy SMR?
Niedawno inna polska spółka wydobywcza KGHM podpisała porozumienie z amerykańskim NuScale. Współpraca dotyczy 6 reaktorów modułowych SMR w Polsce. Pierwszy z nich ma powstać do roku 2029. Pozwoli to uniknąć Polsce rocznie ok. 8 mln ton emisji CO2. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Jak podała KGHM, projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia.
Czytaj także: Elektrownia atomowa duża czy mała
Amerykański NuScale Power opracował model modułowej elektrowni jądrowej z ciśnieniowym reaktorem lekkowodnym. Moduł NuScale ma moc 77 MW energii. Skalowalna konstrukcja może pomieścić do 4, 6 lub 12 pojedynczych modułów zasilania.