- reklama -
Strona głównaŚwiatMacron obiecuje wielką ekologiczną Francję

Macron obiecuje wielką ekologiczną Francję

Zwycięstwo Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich to dla ekologów i zielonych partii w Europie dobra wiadomość. Już po ogłoszeniu wyników wyborów Macron zapowiedział, że jego projektem jest uczynienie z Francji “wielkiego ekologicznego Narodu”. Tylko czy to się może udać?

Według ostatecznych oficjalnych wyników Emmanuel Macron uzyskał 58,54 proc. głosów, co zapewniło mu zwycięstwo w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jego kontrkandydatka i szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego — Marine Le Pen — uzyskała 41,46 proc.

Macron i ekologia

W trakcie kampanii wyborczej Macron starał się pozyskać elektorat lewicowy. Stąd bardziej otwarcie popierał ekologiczne inwestycje i tym samym ma szansę stać się najbardziej “ekologicznym” prezydentem w historii Francji.

Macron obiecał, że wybrany przyszły premier rządu będzie odpowiedzialny za “planowanie ekologiczne”. W rządzie będzie miał do tej zadania dwóch dodatkowych ministrów na drugą pięcioletnią kadencję. Ma być więc minister do spraw “planowania energetycznego” i drugiego do spraw “terytorialnego planowania ekologicznego”.

Polityka, którą będę prowadził w ciągu najbliższych pięciu lat, będzie ekologiczna albo jej nie będzie. Mój następny premier będzie bezpośrednio odpowiedzialny za planowanie ekologiczne

Emmanuel Macron, Marsylia 16 kwietnia

Macron obiecał też dwukrotnie szybciej redukować emisje gazów cieplarnianych i dziesięciokrotnie zwiększyć produkcję energii słonecznej. To ostatnie na pewno się przyda, bo Francja, jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, nie wypełniła obowiązkowego celu na 2020 rok udziału odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii.

Ekolodzy widzą zresztą wiele niedociągnięć minionej prezydencji Marona. W czerwcu 2017 r. prezydent Francji bezpośrednio rzucił wyzwanie Donaldowi Trumpowi, który wówczas zapowiedział wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Bezpośrednio przeciwstawił się „Make America Great Again” amerykańskiego prezydenta, proklamując swoje słynne „Make Our Planet Great Again”. Co pozostało pięć lat później? Niewiele – uważa francuski Greenpeace.

Fit fot 55 i RePowerEU

Jak wskazują inni analitycy, wybory we Francji wpływają na całą politykę unijną. Francja do końca czerwca sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej. To ten czas, gdy wypracowywana jest zgoda wokół pakietu Fitfot55, który ma doprowadzić Unię Europejską do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. To także czas, gdy kształtuje się pakiet RePowerEU, który ma ograniczyć import paliw kopalnych z Rosji.

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł