Lasy Państwowe uruchomiły specjalny program skierowany do prywatnych właścicieli. Planują zakup gruntów na cele zalesiania. Są w dobrej kondycji finansowej, więc skala zakupów ma być w tym roku większa niż kiedykolwiek. Ile kosztuje hektar lasu w 2022 roku? Przy wycenie będzie stosowana przejrzysta procedura.
Dziś często właściciele terenów położonych blisko lasów nie mają wiedzy ani możliwości odpowiedniego zagospodarowania swoich działek. Lasy Państwowe chcą im wyjść naprzeciw i skupić takie właśnie grunty. Nie chodzi o działki położone blisko państwowych lasów, z lasem albo nadające się do zalesienia.
Każdy może więc przyjść do nadleśnictwa i zapytać się, czy nadleśniczy kupi jego działkę i ile kosztuje hektar lasu. W 2022 roku LP są skłonne przeznaczyć na to więcej pieniędzy, jednak nie mówią dokładnie ile.
Lasy Państwowe są w dobrej kondycji finansowej, co pozwala na rozwinięcie akcji skupu gruntów.
Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
Cena za hektar lasu w 2021 roku
W ubiegłym roku w zakup gruntów zainwestowano 26 mln zł. – Jesteśmy zainteresowani gruntami, które przystają do Lasów Państwowych. Wszyscy, którzy zainteresowani są sprzedażą swojego gruntu powinni zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa – powiedział Józef Kubica, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
Jak dodał, Lasy Państwowe kupiły 1538 hektarów. To oznacza, że płaciły przeciętnie około 17 tys. zł za hektar. W tym roku planują kupić jeszcze więcej, jednak nie podają budżetu. – Zakup gruntów przydatnych do zalesień mocno ruszył z miejsca. Procedura jest prosta – zapewnił dyrektor Kubica.
Cena za hektar lasu zależy m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu.
Jak sprzedać działkę Lasom?
Zasady kupowania gruntów reguluje zarządzenie dyrektora lasów Państwowych. Nadleśniczowie mają obowiązek wychodzenia z oferta kupna działek do właścicieli.
Jak tłumaczy wiceminister klimatu Edward Siarka, dzisiaj lasy korzystają z dwóch możliwości zakupu terenów leśnych czy rolnych. Ustawa o lasach z 2016 r. daje prawo pierwokupu Lasom Państwowym, gdy sprzedajemy grunty rolne czy leśne na rzecz osób trzecich. Lasy mogą wejść w kontakt z właścicielem i zaproponować odkupienie gruntów.
Czytaj także: Właściciele prywatnych lasów mogą dostać dofinansowanie
Druga ścieżka to zakup „spontaniczny“. Może przyjść do każdego nadleśnictwa i zaproponować sprzedaż gruntów, albo tez nadleśniczy może z taką oferta wystąpić do właściciela. Do tej pory taka możliwość istniała, ale rzadko z niej korzystano.
Jakie działki nadają się do zalesiania?
Przede wszystkim chodzi o przystające do lasów działki. Składając ofertę kupna lasom należy ustalić, do którego nadleśnictwa należy się udać. Potrzebny jest opis ze wskazaniem dokładnego adresu ewidencyjnego. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.
Według ustawy o lasach, las lub grunt przeznaczony do zalesienia może być nabyty w szczególności w przypadku:
- bezpośredniej przyległości do gruntu pozostającego w zarządzie Lasów Państwowych;
- zniesienia współwłasności
- regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.
Nie liczy się tylko cena lasu w 2022 r.
Zakup musi być uzasadniony potrzebami gospodarki leśnej i nie może naruszać interesu Skarbu Państwa. Ostateczną cenę za hektar lasu ustali rzeczoznawca.
Konkretne nadleśnictwa mają środki własne, ponadto mogą sięgać po pieniądze z funduszu leśnego. – Jeśli będą oferty to na pewno na nie odpowiemy – zapewnił dyrektor Kubica. Jak dodał, jeśli skala zainteresowania będzie gigantyczna, to być może zakup przedłużą na kolejne lata.
Lesistość w Polsce wynosi teraz 29,2 proc. Celem jest, aby do 2050 roku osiągnęła 33 proc. terytorium kraju. Za 78 proc. terenów leśnych odpowiadają Lasy Państwowe.