Od kilku dni bociany gromadzą się w tzw. sejmiki, zaczynając tym samym przygotowania do odlotu z Polski. To fenomen znany od wieków specjalistom i amatorom, miłośnikom przyrody. Łatwo wówczas poznać, kiedy odlatują bociany.
Sejmiki bocianie to sierpniowy zwyczaj bocianów, podczas którego zbierają się one w miejscach wspólnego żerowania. Zachowanie to jest związane z wędrówką na zimowiska, jaką bociany podejmują mniej więcej w połowie sierpnia. W jednej z podlaskich wsi bociany na sejmik zebrały się 12 sierpnia. Potem już zebrały się do odlotu.
Nadal jednak można w Polsce zobaczyć bociany spokojnie żerujące na łąkach. To dlatego, że ptaki, które przystąpiły do lęgów późno mogą w tym czasie jeszcze karmić młode bociany. Kiedy odlecą? Dopiero we wrześniu.
Jesienna wędrówka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla młodych, tegorocznych młodych, „przedyskutowanie“ problemu ze starszymi osobnikami, naśladownictwo ich zachowań to spore zwiększenie szans na przeżycie trudów długiej wyprawy do Afryki
prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Kiedy bociany odlatują na południe
Bociany odlatują do Afryki. Ptaki gniazdujące w Polsce wybierają drogę wschodnią – czyli przez Turcję i cieśninę Bosfor. Bociany z zachodniej Europy lecą natomiast nad Hiszpanią i Gibraltarem. Ptaki wykorzystują tworzące się nad lądem ciepłe, wstępujące prądy powietrza.
Czytaj także: Dokąd odlatują bociany? 2022 rok jest niezwykły
„Polskie” bociany corocznie pokonują długą (bo liczącą około 8 tys. km w jedną stronę) i niebezpieczną drogę na zimowiska i z powrotem. Wiele z nich w trakcie wędrówki ginie w wyniku zderzenia z napowietrznymi liniami energetycznymi, wycieńczenia powodowanego przelotem nad pustynią przy niesprzyjających zjawiskach pogodowych, a nawet, wciąż praktykowanych polowań w krajach południowej Europy (np. Malta, Cypr) oraz, w szczególności, w krajach arabskich (Liban, Syria, Oman). Bardzo wielu, bo około 60 proc., osobników nie przeżywa trudów pierwszej wędrówki – podaje „Poradnik ochrony bociana białego“.
Zimujące bociany
Jak donoszą ekolodzy, każdego roku jesienią nasilają się zgłoszenia o błąkających się po polach bocianach. Nie jest to zjawisko nowe, gdyż informacje o bocianach, które nie odleciały na zimę, znaleźć możemy nawet w źródłach historycznych.
Choć wiele osób łączy coraz częstsze doniesienia o zimowaniu bocianów w kraju ze zjawiskiem ocieplenia klimatu, nie jest to wcale przesądzone. Trudno ocenić,czy liczba zimujących bocianów w ostatnich latach rzeczywiście się zwiększa, czy tylko więcej jest obserwatorów ptaków i osób zaniepokojonych losem bocianów, które zgłaszają takie przypadki. Co więcej, z relacji wielu ornitologów wynika, że ptaki, które nie zdecydowały się na rozpoczęcie wędrówki, to przede wszystkim osobniki osłabione lub młode z późno rozpoczętych lęgów.
Bocian może przezimować w Polsce, zwłaszcza zachodniej. Zagrożeniem dla takich ptaków nie jest chłód, lecz duża pokrywa śnieżna, która utrudnia znalezienie pokarmu. Łagodne zimy bociany mogą przetrzymać bez pomocy człowieka, szukając pokarmu na polach, przy niezamarzających wodach czy w okolicach ferm kurzych i wysypisk śmieci, żywiąc się odpadkami mięsnymi.
Świetny artykuł. Poszukiwalem własnie tej informacji, bo zobaczyłem dziś 28.09.2022 w Rabce, bociana, który siedzial na lampie koło potoku. :)