Taksonomia jest dla firm w Europie nowością. Od tego roku przedsiębiorstwa muszą ujawniać w swoich raportach niefinansowych, jak kwalifikują swoją działalność do zasad Taksonomii Unii Europejskiej.
Rozporządzenie w sprawie taksonomii Unii Europejskiej weszło w życie w lipcu 2020 r. Służy ono do obiektywnego określania, które rodzaje działalności gospodarczej można uznać za zrównoważone. Taksonomia w skrócie ma zapobiegać efektowi greenwashingu. Firmy powinny kierować pieniądze publiczne i prywatne na zrównoważone inwestycje, aby pomóc w osiągnięciu celów porozumienia paryskiego.
Zobowiązane do niefinansowego raportowania firmy muszą też co roku oceniać działalność pod kątem taksonomii UE. W raportach rocznych składają sprawozdanie z wyników tej klasyfikacji.
Kto raportuje, kto nie raportuje?
KPMG przeanalizowało 275 firm z sektora niefinansowego z 14 krajów Europy, w tym z Polski, które sporządziły takie ujawnienia za ubiegły rok. Przychody kwalifikujące się do taksonomii wskazało 61 proc. Natomiast 79 proc. firm wskazało nakłady inwestycyjne (CapEx) kwalifikujące się do taksonomii UE, a 60 proc. wydatki operacyjni (OpEx).
Branże, które najczęściej uznawały, że ich przychody do taksonomii nie kwalifikują się to: spożywcza, turystyczna, czas wolny i opieka zdrowotna.
Wiele firm doświadczyło trudności z pozyskaniem wiarygodnych danych do przeprowadzenia oceny kwalifikowalności i z tego względu zdecydowało o jedynie częściowym zaraportowaniu wskaźników bądź zrezygnowało z takiego raportowania
Iwona Galbierz-Sztrauch, Partner, Lider Usług Doradczych dla Sektora Finansowego, Lider ESG, KPMG w Polsce.
W pierwszym roku raportowania jakość ujawnień taksonomicznych znacznie się różni między analizowanymi spółkami – podaje KPMG.
Taksonomia w praktyce
Większy odsetek firm (79%) zgłosił kwalifikowalność do taksonomii UE nakładów inwestycyjnych (CapEx) w porównaniu z przychodami (61%) i kosztami operacyjnymi (60%)
Nie wszystkie spółki wyraźnie wskazały, czy ich działania kwalifikujące się do taksonomii są związane z łagodzeniem skutków zmian klimatu, adaptacją do zmian klimatu czy dotyczą obu tych celów. Rozporządzenie w sprawie taksonomii UE określa następujące sześć celów środowiskowych:
- łagodzenie zmiany klimatu
- adaptacje do zmian klimatu
- zrównoważone użytkowanie i ochrona zasobów wodnych i morskich
- przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym
- zapobieganie i kontrola zanieczyszczeń
- ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej oraz ekosystemy.
W przyszłym roku spółki będą musiały już zamieścić obszerne tabele. Z jednej strony zapewni to przejrzystość prezentacji, z drugiej – przysporzy pracy spółkom.