więcej
  - reklama -
  Strona głównaŚwiatKopenhaga w trzy dni

  Kopenhaga w trzy dni

  czytaj 6 min.

  Trzy dni w Kopenhadze i tyle wrażeń. Już od wylądowania na lotnisku można przekonać się, że jesteśmy w innym świecie, jeśli chodzi o korzystanie z energii i o ekologię. Tu widzimy, że “eko” jest całkiem naturalne i powszechne, a do tego tanie. Kopenhaga zwróciła moją uwagę na kilka rzeczy.

  Jako dziennikarka wielokrotnie przyjeżdżałam do Kopenhagi na zaproszenie Europejskiej Agencji Środowiska, która ma tu swoją siedzibę. Wszystkie opracowania i informacje podawane przez EEA są rzetelnym i ciekawym źródłem wiedzy, dla każdego, kto interesuje się ochroną środowiska. Zawsze więc Kopenhaga będzie kojarzyła mi się z tą agencją, a spacerując po mieście nietrudno przejść obok jej siedziby przy Kongens Nytorv.

  Electric City

  W tym roku przyjechałam do stolicy Danii ze względu na Electric City 2021 – targi organizowane przez stowarzyszenie Wind Europe. Z pewnością jest to jedna z ciekawszych imprez, w jakich uczestniczyłam, a jej rozmach i różnorodność mogą spodobać się nie tylko miłośnikom wiatraków. Z biznesowego punktu widzenia to idealna impreza na networking.

  Energia wiatrowa

  Dania słynie z energii wiatrowej. To kraj, gdzie elektrownie wiatrowe dostarczają niemal połowę zużycia energii elektrycznej w ciągu roku. Gdy powieje mocniej, jest to nawet więcej. Dania ma farmy wiatrowe na morzu i na lądzie oraz dobrze rozwinięty przemysł związany z elektrowniami wiatrowym, ale też jest to kraj, który korzysta z dobrych warunków wiatrowych. Import energii ze Skandynawii i Niemiec nie jest tu problemem.

  Tymczasem w Polsce elektrownie wiatrowe odpowiadają za niespełna jedną dziesiątą produkowanej energii. Gdy powiało u nas mocniej w listopadzie padł rekord produkcji energii z wiatru, który dostarczył 34 proc. energii elektrycznej w sieci.

  Kopenhaga ma elektryki także na wodór

  – Tu zmiany są widoczne już od momentu wyjścia z samolotu, ponieważ na lotnisku czekają na ciebie elektryczne taksówki – powiedział jeden z uczestników tegorocznego dziennikarskiego wyjazdu. Co więcej, elektryczne taksówki mogą mieć napęd na wodór. Jak się dowiedzieliśmy w Kopenhadze jest sto taksówek wodorowych.

  Przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej Movia ma w planach dekarbonizację. Do 2030 roku połowa autobusów ma być zeroemisyjna. We flocie jest 7 elektrycznych łodzi, które kursują w komunikacji miejskiej niczym autobusy, tylko że po wodzie.

  Rowery na każdej drodze

  Rower jest powszechnym środkiem komunikacji w Kopenhadze. Gdy wylądowałam w Danii temperatura wynosiła 1 stopień Celsjusza i całkiem mocno wiało. To nie przeszkadza mieszkańcom miasta wsiąść na rower i dojeżdżać do pracy, czy na zakupy. Widać, jak wiele ojców i mam na rowerach wozi dzieci – zwykle w wózkach z przodu, ale także tradycyjnie w siedzeniach przymocowanych z tyłu roweru. Do pozazdroszczenia są powszechne tu ścieżki rowerowe.

  Nie tylko “danish pastry”

  Upodobanie żywieniowe u każdego z nas są inne, więc nie będę mówiła o smacznych duńskich śledziach i maślanych ciastkach i ciasteczkach. Niedawno na Twitterze komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski napisał: “Kopenhaga jest pierwszym miastem, w którym 100 % stołówek publicznych ma w swojej ofercie żywność ekologiczną – pozyskują ją z około 25 000 hektarów ekologicznych gruntów rolnych położonych głównie wokół miasta”.

  Podzielę się też innym duńskim pomysłem – oto zdjęcie kartonu z wodą z kranu, którą piłam podczas targów.

  Zielone biuro

  W trakcie dziennikarskiej wycieczki odwiedziliśmy firmę Vestas – duńskiego producenta turbin wiatrowych. Dowiedzieliśmy się o planach recyklingu łopat wiatrowych, które w elektrowni wiatrowej są najbardziej odporne na niszczenie, więc recykling łopat stanowi duże wyzwanie. Zwykle w Europie łopaty wiatraków trafiają do przerobu w cementowniach, albo też mogą posłużyć jako elementy krajobrazu. Natomiast producenci chcą zrobić wszystko, by nie trafiały na składowiska.

  Czytaj także: Wiatraki i recykling nie idą w parze?

  Przy okazji zobaczyliśmy zielone biuro – Copenhagen Towers, które zapiera dech w piersiach.

  Mniej znaczy mniej

  Popularna sieć duńskich hoteli nazywa się Cabinn Hotels. Tak jak są tanie linie lotnicze tak są też hotele bez zadęcia, za to w bardzo dobrych lokalizacjach. Spotkać w nich można biznesmenów, turystów i robotników, a atmosfera jest na wskroś skandynawska.

  Goście mają pewność, że nie przepłacają za nocleg i jednocześnie mogą być pewni, że zadbają o środowisko.

  Wyjazd do Danii może zainspirować. Warto podpatrzeć pewne pomysły. Nie mam jednak złudzeń, że można je wszędzie przenieść.

  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu

  Tauron poinformował, że buduje w Mysłowicach elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Tym samym ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Teraz największy...

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł