- reklama -
Strona głównaEcoLifeŻabka wycofuje lody....

Żabka wycofuje lody. Unia wzięła pod lupę tlenek etylenu

Przeczytasz w 3 min.

Problemy z zakazanym w Unii Europejskiej tlenkiem etylenu w żywności nie przemijają. Pojawiają się nowe ostrzeżenia dotyczące produktów takich jak lody czy mięso, a wcześniej pieczywo. Do serii ostrzeżeń dołączyły ostatnio polskie sklepy sieci Żabka.

Żabka zaapelowała do klientów, którzy zakupili zanieczyszczone lody, o ich nie spożywanie i wyrzucenie lub zwrócenie. Chodzi o niektóre partie lodów PEANUT M&M’S ICE CREAM 62g, produkowanych przez firmę Mars.

Wycofane partie produktów

Nie jest to pierwsze wykrycie niedozwolonego tlenku etylenu na unijnym rynku. W ciągu ostatniego roku w krajach UE wykryto wiele próbek zanieczyszczonego sezamu z Indii. Tlenek etylenu był tam prawdopodobnie stosowany jako gaz do sterylizacji nasion.

Czytaj także: IKEA wycofuje pieczywo przez sezam

Zanieczyszczenie tlenkiem etylenu – ETO

ETO w sezamie i produktach pochodnych było w 2020 roku jednym z najczęstszych zagrożeń zgłaszanych do Unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach – RASFF. Komisja Europejska i kraje członkowskie podjęły decyzję o wycofaniu z obrotu i od konsumentów wszystkich partii sezamu, w których wykryty został tlenek etylenu. Ponadto wprowadzono systematyczne kontrole na granicach przesyłek sezamu z Indii. Ustalono również zasadę „zero tolerancji” dla produktów, w których wykryto zanieczyszczony sezam.

Mimo to okazało się, że tlenek etylenu z żywności do końca nie zniknął. I odkrywane są nowe partie żywności.

W czerwcu tego roku do systemu RASFF zgłoszono wykrycie ETO w pochodzącej z Turcji mączce chleba świętojańskiego (E410). Jest to popularny dodatek do żywności, głównie w celu jej zagęszczenia i stabilizacji. W wyniku tego odkrycia doszło do trzech posiedzeń sztabów kryzysowych. Tak jak wcześniej, Komisja Europejska wraz z krajami członkowskimi zdecydowała, że wszystkie produkty, gdzie zastosowano zanieczyszczony E410 (powyżej 0,1 mg/kg) mają być wycofane.

Lepiej chuchać na zimne

Unia stosuje przesadne działania, by wyeliminować tlenek etylenu z żywności. Podejście swoje opiera o zasadę ostrożności i zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów. KE wychodzi z założenia, że nie można ustanowić bezpiecznych dla konsumentów poziomów ETO.

Tlenek etylenu jest bezbarwnym, pachnącym gazem, który zabija bakterie, wirusy i grzyby. Z tego powodu stosuje się go do zmniejszania zawartości mikrobów w produktach spożywczych. W Unii jest to jednak zakazane już od lat 90., ponieważ tlenek etylenu jest przy długotrwałym narażeniu na kontakt substancją rakotwórczą.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Popularna aplikacja walutowa ograniczy ślad węglowy

Popularna aplikacja finansowa Revolut będzie bardziej ekologiczna. Pomoże jej w tym lider w tworzeniu oprogramowania, które zmniejsza ślad węglowy. Kupując, płacąc czy wymieniając waluty...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...