- reklama -

Szkoła jest jeszcze bardziej ekologiczna

czytaj 5 min.

W Markach pod Warszawą stoi szkoła, która jest zielona nie tylko w przenośni ale i w praktyce. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest wielofunkcyjną inwestycją o zeroenergetycznym charakterze. Składa się z dwóch części szkolnej, otwartej we wrześniu 2019, oraz z części głównej, czyli budynku rekreacyjnego, który został otwarty pod koniec listopada 2019.

MCER ma być z założenia obiektem zeroenergetycznym, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Ale jak szkoła może produkować energię? Wydaje się to niemożliwe. A jednak.

Zeroenergetyczna szkoła

Możliwe jest to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, tj. pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy zaawansowanemu systemowi odzysku energii cieplnej ze ścieków. Budynek został również wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Deszczówka jest magazynowana i wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych. Według założeń projektowych budynek MCER posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, a ponadto zastosowane technologie umożliwią samodzielną regulację temperatury, wilgotności powietrza oraz barwy światła na korytarzach i w klasach.

Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji podzielono na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną. Znajduje się tu szkoła podstawowa, biblioteka oraz stołówka. Budynek B to część sportowo-rekreacyjna (basen sportowy i rekreacyjny, strefa SPA z zespołem saun, grota śnieżna, jaskinia solna, pomieszczenia sportowe, sala teatralno–widowiskowa z profesjonalną sceną i widownią dla 347 widzów). Obok budynku jest pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, z licencją na poziomie 3 ligi, stadion lekkoatletyczny dostosowany do wymagań IAAF dla kategorii V oraz boisko wielofunkcyjne. Wygospodarowano też miejsce na miasteczko ruchu drogowego. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zielona szkoła w praktyce

Zacznijmy od dachu – rośnie na nim … bagno. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne – mówi prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, Piotr Grubek. Katarzyna Bielska, Dyrektor Zarządzający MCER, tuż obok znajdziemy instalację fotowoltaiczna (moc szczytowa 67,2kW). Panele fotowoltaiczne ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W miesiącach, w których szkoła nie będzie funkcjonować nadmiar energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Po wakacjach będzie można ją częściowo odzyskać. Tym sposobem szkoła będzie płaciła niższe rachunki za energię elektryczną.

Kogeneracja czyli łączenie

Sercem szkoły jest gazowy agregat kogeneracyjny produkujący prąd (300kW) oraz łączący wszelkie instalacje elektryczne, cieplne, pompy ciepła, rekuperatory w jeden układ. Ciepło ze spalania jest wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Oprócz tego zastosowano certyfikowane i bezpieczne materiały budowlane i wykończeniowe. W salach i korytarzach natężenie światła dostosowuje się automatycznie do warunków na zewnątrz. Również automatycznie utrzymywana jest temperatura w każdym pomieszczeniu.

Co słychać

Oddzielnie należy wspomnieć o innego rodzaju instalacjach, również energooszczędnych – systemy elektroakustyczne. Szkoła posiada ich kilkanaście, od koncertowego systemu nagłośnieniowego w sali widowiskowej, poprzez nagłośnienie na salach sportowych (w tym największej, o powierzchni 1500 m2), basenie i strefie SPA, aż po system głośników radiowęzłowych w każdej klasie i na korytarzach. Dostawcą wszystkich systemów audio w tej inwestycji jest firma Audio Plus.

Kompleks MCER został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną PUNKT ZERO, specjalizującą się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, zaś generalnym wykonawcą jest firma Budimex SA. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł. Rozwiązania ekologiczne na najwyższym poziomie potwierdza certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) na poziomie „very good”.

Krzysztof Skłodowskihttps://www.sklodowski.pl
Jestem fotografem. Zapraszam: https://sklodowski.pl
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Polski szprot z ważnym certyfikatem

Kupując szprota bałtyckiego z certyfikatem MSC mamy pewność, że nie robimy szkody środowisku naturalnemu Morza Bałtyckiego. Warto więc szukać niebieskiego logo na popularnych puszkach...

Wzrosną opłaty w rachunku za prąd

W przyszłym roku rachunki za prąd pójdą w górę, to już przesądzone. Nie chodzi tylko o same podwyżki cen sprzedaży i dystrybucji energii, które...

Kopenhaga w trzy dni

Trzy dni w Kopenhadze i tyle wrażeń. Już od wylądowania na lotnisku można przekonać się, że jesteśmy w innym świecie, jeśli chodzi o korzystanie...
- reklama -
Jednym Okiem
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...