Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczyna działalność i produkcję energii. Farma w gminie Brudzew jest jednym z etapów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii i odejścia od węgla brunatnego.
Inwestorem jest jeden z najbogatszych Polaków – Zygmunt Solorz. Farma powstała w gminie Brudzew i ma moc 70 MW. Składa się ze 155 554 modułów fotowoltaicznych o mocy 455 Wp każdy i zajmuje teren ok. 100 ha. Do budowy elektrowni oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.
Od kopalni po fotowoltaikę
Jeszcze niedawno było to miejsce wykorzystywane przez Kopalnię Adamów do odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego. Przy budowie spółka eSoleo zaangażowała m.in. byłych górników, którzy zostali przekwalifikowani i realizują kolejne projekty związane z energią odnawialną. Jednym z odbiorców prądu będzie Grupa Polsat Plus.
Powiat Turecki i Brudzew – kilka lat temu teren kopalni węgla brunatnego, dzisiaj produkcja zielonej energii – to realny symbol polskiej transformacji energetycznej. Dzięki inwestycji o wartości 163,8 mln zł netto, zbudowanej całkowicie za prywatne pieniądze, zrekultywowany teren odzyskał wartość użytkową i jest przykładem jak realizować transformację energetyki w Polsce, włączając w to stworzenie nowych miejsc pracy dla osób odchodzących od pracy w górnictwie – Piotr Woźny, prezes Zakładów Energetycznych Pątnów Adamów Konin.
Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu eSoleo i PAK PCE podkreśla, że elektrownia jest pierwszym w Polsce modułem wytwarzania energii typu D, który przeszedł certyfikację ION wg nowego kodeksu sieciowego NC RfG.
Elektrownia słoneczna była realizowana w bardzo szybkim tempie. Prace przygotowawcze rozpoczęto 4 listopada 2020 r., a 26 października 2021 r. farma uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie od Energi Operator. W sumie daje to 355 dni od rozpoczęcia prac przygotowawczych do uzyskania certyfikatu ION”.