Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów z największą liczbą gruntów zgłoszonych do programu węglowego. Dla rolników to dodatkowy przychód w postaci certyfikatów węglowych (32 euro w 2023 roku). Rolnictwo węglowe pomaga łagodzić skutki zmian klimatycznych i podnosi właściwości gleby.
Agreena, która pomaga rolnikom w finansowaniu rolnictwa regeneracyjnego, ma w swoim portfolio ponad milion hektarów gruntów rolnych w siedemnastu krajach. Ten rok był pierwszym sezonem kontraktacji w Polsce. Jak się okazało, rodzimi zwolennicy uprawy bezorkowej nie zawiedli. W pierwszym roku kontraktacyjnym w Polsce do programu węglowego zgłoszono ponad 100 tys. ha.
W pierwszej piątce krajów z największą powierzchnią upraw ornych zgłoszonych do certyfikacji, poza Polską, znajdują się Wielka Brytania, Ukraina, Mołdawia oraz Rumunia.
Z jednego hektara można uzyskać maksymalnie do 3 certyfikatów (tj. 3 tys. kg C02e). W Polsce trwa jeszcze proces certyfikacji, ale spodziewamy się, że średni „plon“ certyfikatów z hektara oscylował będzie w przedziale 1.5–1.7 cert/ha (dane dla upraw zbożowych i roślin oleistych).
Sebastian Balcerak, Market Lead Agreena w Polsce
Na czym polega rolnictwo węglowe?
Warunki do uprawy gleby w Polsce są trudne. Dominacja gleb piaszczystych, powtarzające się susze w całym okresie wegetacyjnym i rozdrobniona struktura własnościowa utrudniają poprawę kondycji gospodarstw.
Dzięki praktykom regeneracyjnym – takim jak uprawa bezpłużna, zagospodarowywanie resztek pożniwnych w glebie, czy uprawa roślin okrywowych – rolnicy mogą odegrać kluczową rolę w działaniach łagodzących klimat oraz wpłynąć na wprowadzenie niezbędnych zmian. Rolnicy powinni być nagradzani za swoją pracę na rzecz klimatu i AgreenaCarbon na to pozwala.
Niels Vittrup, Dyrektor Handlowy Agreena
W Polsce najczęściej zgłaszanymi do certyfikacji uprawami były zboża, kukurydza i rośliny oleiste. Firma podała tez, że średnia wielkość upraw w gospodarstwach zbożowych zgłoszonych do programu węglowego znacznie przekraczała powierzchnię średniego polskiego gospodarstwa rolnego. Może to oznaczać, że większe gospodarstwa szybciej dostrzegają korzyści płynące ze zredukowanej orki. Zdaniem Sebastiana Balceraka, śladem większych gospodarstw pójdą kolejne, gdy społeczności rolnicze przekonają się o skuteczności praktyk regeneracyjnych.
Biologiczna sekwestracji węgla przyczynia się do łagodzenia zmian klimatycznych. Gleba bogata w materię próchniczą lepiej magazynuje wodę, jest bardziej odporna na susze i erozję. Ma też lepsze właściwości chłonne, więc lepiej chroni uprawy w przy ekstremalnych warunkach pogodowych, jak deszcze nawalne.
Rolnicy mogą teraz aplikować na drugi cykl zbiorów objętych certyfikacją węglową. Portfel co roku wypełniają przychody ze sprzedaży uprawnień na dobrowolnym rynku emisji (VCM – voluntary carbon market). W ciągu dwóch lat Agreena wypłaciła europejskim rolnikom działającym w ramach jej programu ponad 6 mln Euro.