Konin ma szansę na wyjątkowy system przetwarzania odpadów w czysty wodór. Chodzi o produkcję gazu z plastiku, takiego zbieranego ze śmieci. Byłaby to pierwsza taka instalacja w Polsce i Europie kontynentalnej. Projekt nabiera kształtów i właśnie dołączyła do niego kolejna firma.
Linde chce wzmocnić swoje aktywa wodorowe w Europie. Z tego powodu ogłosił 6 września umowę z Hydrogen Utopia International czyli inwestorem, który planuje postawić w Koninie instalację produkcji wodoru z odpadów. Linde jest niemiecką firmą wyspecjalizowaną w gazach przemysłowych, w tym w ich oczyszczaniu.
Czytaj także: Zielony tlen i inne gazy
W Koninie zostanie zastosowana technologia DMG®. Może przetworzyć do 40 ton odpadów z tworzyw sztucznych dziennie w 58 MWh energii elektrycznej i czysty wodór. Takiego wodoru teraz niemal nie ma na polskim rynku, ponieważ całość zużywają rafinerie i zakłady azotowe. Wodór z przemysłu nie jest oczyszczany, by mógł być potem zastosowany w innych sektorach. Większość jest produkowana przy użyciu gazu ziemnego.
Czysty wodór z odpadów
Technologię przerobu plastiku w czysty wodór wymyśliła firma brytyjska Powerhouse, a Hydrogen Utopia ma na nią licencję. Wdrożenie tej technologii ma wkrótce przyspieszyć, ponieważ Linde i Hydrogen Utopia są na ostatnim etapie podpisywania wzajemnej umowy na oczyszczanie gazu syntezowego. Teraz inwestycja jest na etapie studium wykonalności. Natomiast po uruchomieniu instalacji, wyprodukowany czysty wodór ma napędzać autobusy, pojazdy ciężarowe i samochody osobowe.
Technologia DMG pozwoli więc na produkcję wodoru, nadającego się do zastosowań w transporcie czy w procesach przemysłowych, a jednocześnie zapewni rozwiązanie problemu z odpadami z tworzyw sztucznych.
Pozostaje pytanie, kto za to zapłaci. Projekt stara się o 80 mln zł dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto finansowanie będzie pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Oba źródła są