- reklama -

Brudny plastik w Koninie zamieni się w czysty wodór

Przeczytasz w 3 min.

Konin ma szansę na wyjątkowy system przetwarzania odpadów w czysty wodór. Chodzi o produkcję gazu z plastiku, takiego zbieranego ze śmieci. Byłaby to pierwsza taka instalacja w Polsce i Europie kontynentalnej. Projekt nabiera kształtów i właśnie dołączyła do niego kolejna firma.

Linde chce wzmocnić swoje aktywa wodorowe w Europie. Z tego powodu ogłosił 6 września umowę z Hydrogen Utopia International czyli inwestorem, który planuje postawić w Koninie instalację produkcji wodoru z odpadów. Linde jest niemiecką firmą wyspecjalizowaną w gazach przemysłowych, w tym w ich oczyszczaniu.

Czytaj także: Zielony tlen i inne gazy

W Koninie zostanie zastosowana technologia DMG®. Może przetworzyć do 40 ton odpadów z tworzyw sztucznych dziennie w 58 MWh energii elektrycznej i czysty wodór. Takiego wodoru teraz niemal nie ma na polskim rynku, ponieważ całość zużywają rafinerie i zakłady azotowe. Wodór z przemysłu nie jest oczyszczany, by mógł być potem zastosowany w innych sektorach. Większość jest produkowana przy użyciu gazu ziemnego.

Czysty wodór z odpadów

Technologię przerobu plastiku w czysty wodór wymyśliła firma brytyjska Powerhouse, a Hydrogen Utopia ma na nią licencję. Wdrożenie tej technologii ma wkrótce przyspieszyć, ponieważ Linde i Hydrogen Utopia są na ostatnim etapie podpisywania wzajemnej umowy na oczyszczanie gazu syntezowego. Teraz inwestycja jest na etapie studium wykonalności. Natomiast po uruchomieniu instalacji, wyprodukowany czysty wodór ma napędzać autobusy, pojazdy ciężarowe i samochody osobowe.

Technologia DMG pozwoli więc na produkcję wodoru, nadającego się do zastosowań w transporcie czy w procesach przemysłowych, a jednocześnie zapewni rozwiązanie problemu z odpadami z tworzyw sztucznych.

Pozostaje pytanie, kto za to zapłaci. Projekt stara się o 80 mln zł dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto finansowanie będzie pochodzić z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Oba źródła są

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...