- reklama -

Centrum Amazona w Świebodzinie jest eko

Przeczytasz w 3 min.

Amazon, koncern zajmujący się sprzedażą wysyłkową, otworzył centrum logistyczne w Świebodzinie. To dziesiąty tego typu obiekt firmy w Polsce i pierwszy w województwie lubuskim. Centrum Amazona jest zasilane zieloną energią i wyposażone w ładowarki do pojazdów elektrycznych.

Łączna powierzchnia centrum logistycznego w Świebodzinie wynosi 193 tys. m², co zapewni możliwość magazynowania do 30 mln produktów. W Świebodzinie zmieści się 58 doków dla pojazdów ciężarowych i 28 km taśmociągów. To drugi największy obiekt Amazona w Polsce, zaraz po centrum w Gliwicach.

Ponadto jest to trzecie centrum Amazona w Polsce, gdzie pracują roboty – w sumie 3 tys. robotów transportowych Amazon Robotics. W polskich oddziałach Amazon łącznie pracuje ich ponad 10 tys. tego typu urządzeń, najwięcej w w Kołbaskowie i Gliwicach.

Amazon z zieloną energią

Centrum w Świebodzinie całkowicie zasili odnawialna energia. Zadbano także o zachowanie efektywności energetycznej jako najwyższego priorytetu. Ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją steruje system zarządzania (ang. BMS – Building Management System), który zapewnia odpowiednie środowisko pracy i jednocześnie redukuje niepotrzebne zużycie energii. Przykładowo, oświetlenie LED sterowane jest w zależności od dostępności światła naturalnego i stopnia zapełnienia budynku.

Na centrum umieszczono 3,9 tys. paneli słonecznych, które zajmują ponad 8 600 m²,a ich łączna moc wynosi 1 755 kW. Fotowoltaika pozwala więc na częściowe zasilanie centrum w Świebodzinie w energię odnawialną. Taka moc paneli fotowoltaicznych wystarczyłaby do zasilenia około 480 domów jednorodzinnych.

Ładowarki dla elektryków

W centrum logistycznym w Świebodzinie znalazło się też 40 stacji ładowania, które pozwalają na jednoczesne ładowanie ponad 80 samochodów elektrycznych. Punkty ładowania są dostępne bezpłatnie dla pracowników i gości firmy.

Do 2025 roku Amazon przejdzie całkowicie na zieloną energie, w ubiegłym roku poziom ten wyniósł 65 proc. Firma jest obecnie największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej w Europie i na świecie.

W Deklaracji Klimatycznej Amazon zobowiązał się do tego, aby wszystkie oddziały firmy na całym świecie osiągnęły zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2040 roku.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...

Los klimatu zależy od G20. Apel europosłów

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła 12 października rezolucję przed szczytem klimatycznym COP26, który odbędzie się w tym roku w Glasgow. Podkreślili, że wszyscy członkowie...

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...