Smog jak #fakenews. Jak to widzą młodzi


Podaj dalej


Moja 15-letni córka dowiedziała się ode mnie, że jest coś takiego jak smog. – Czy jesteś pewna, że to nie jest fake? – zapytała mnie całkiem na serio. I chyba nie jest odosobniona, bo osób, które nie wierzą w szkodliwość powietrza, jest całkiem sporo.

Kilka tygodni później postanowiłam wrócić do tematu.

– Stefa, chodź ze mną na debatę o smogu – zaproponowałam dziś córce.

– To on jeszcze jest? – zapytała.

– Kto jest? – udałam głupią.

– No, ten smog.

– No jasne, wystarczy sprawdzić jakość powietrza – stwierdziłam bez zająknięcia.

– A tak, widziałam takie aplikacje. Są bardzo popularne – zainteresowała się nagle. – I wiesz. sprawdziłam ten smog w Wikipedii, on pochodzi od angielskiego smoke – dym i fog – mgła.

Stefa zaczęła mówić o szkodliwości smogu, wymieniłyśmy się informacjami. Mam wrażenie, że zasiałam w niej ziarno wiedzy, której nie sposób niestety znaleźć na oficjalnych lekcjach w szkole. Na debatę jednak nie chciała się wybrać.

A szkoda. Takie lekcje powinny być obowiązkowe. Czytając komentarze i rozmawiając z różnymi osobami mogę z całą pewnością stwierdzić, że sporo ludzi w ogóle albo nie wie, że coś takiego jak smog jest, albo nawet nie chce wiedzieć.

Na zakończenie przytoczę rozmowę z panem z serwisu samochodowego, którego zdjęcie widnieje w tym wpisie.

– A czym tak pan pali? – zagaiłam na widok czarnego dymu.

– Gazem

– To gaz taki czarny dym daje?

– Bo to jest piec na węgiel i paliwo stałe….

InterCars, z której autoryzowanym partnerem rozmawiałam, to giełdowa spółka, wyniki  ma świetne. Gorzej jednak z dbałością o środowisko.

PS. I jak tu piece wymieniać?

Aktualizacja:

Sprawa miała swój dalszy ciąg. Jak się dowiedziałam u strażników miejskich, to nie był piec na żadne paliwo stałe czy węgiel ale piec olejowy. Tak czy siak, wszystko zgodnie z prawem, bo śmieci tam nie palono.

Tagujemy
Podaj dalej
czekamy na komentarz,

zostaw nam chociaż jeden

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.