11.3 C
Warszawa
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Rusza słoneczny sezon. Ile wydamy na fotowoltaikę?

  Tekst przeczytasz w około 4 min.
  - reklama -

  Z końcem zimy rozpoczyna się sezon, kiedy fotowoltaika zaczyna budzić nasze zainteresowanie. W nadchodzących miesiącach produkcja energii ze słońca będzie największa. Po tym, jak stopniała śnieg, dachy są gotowe do przyjęcia słonecznych instalacji. Panele fotowoltaiczne dla domu można zamontować też na garażach, podwórku czy w innym dogodnym miejscu.

  Ile kosztuje fotowoltaika

  Zamontowanie 1 kW mocy kosztuje około 4,5 tys. zł. Cena może się różnić, w zależności od posadowienia instalacji, wyboru paneli fotowoltaicznych, inwertera i innego sprzętu. Statystycznie Polacy instalują miedzy 5 a 7 kW. To więc wydatek rzędu 25-30 tys. zł.

  W biegłym roku Polacy wydali około 9 mld zł na instalacje fotowoltaiczne. Z jednej strony świadczy to o dużych możliwościach inwestycyjnych gospodarstw domowych. Z drugiej – pewne jest, że cała ta kwota nie pochodziła tylko z oszczędności. Polacy wspierają się kredytami, a przede wszystkim zakupami na raty. Fotowoltaika na dobre zagościła w ofertach banków.

  Panele fotowoltaiczne jak auto

  Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że w pandemii w kredytach ratalnych odnotowano wzrost o 7,1 proc. Zakupy na raty są dostępne i popularne nie tylko w sklepach stacjonarnych. Polacy coraz chętniej korzystają z tej opcji kupując w internecie.

  Raty wybieramy przede wszystkim przy okazji zakupów elektroniki, np. smartfonów. Tradycyjnie na raty kupujemy samochody. Do grona tego dołączyły też w ubiegłym roku panele fotowoltaiczne. Jak podawał w ubiegłym roku Santander Bank, liczba zawartych umów ratalnych na zakup paneli fotowoltaicznych wzrosła o kilkaset procent. Są to tak pewne i popularne inwestycje, że główne firmy energetyczne też mają różnorodne oferty – od doradztwa, przez finansowanie (w tym nieoprocentowane kredyty ratalne RRSO 0%) po montaż i serwis.

  Fotowoltaika z dotacją

  Zainteresowanie fotowoltaiką zwiększał zakończony niedawno program Mój Prąd. Są zapowiedzi jego kontynuacji, jednak w jakiej dokładnie formie – tu szczegóły nie są jeszcze znane.

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła

  Nadal natomiast dostępne są dotacje z programu Czyste Powietrze. Wymieniając stary piec na nowe ogrzewanie, spełniające standardy programu, można wziąć też dotację na fotowoltaikę. Zasady są podobne jak w Moim Prądzie – dotacja wynosi do 5 tys. zł, nie więcej niż 50 proc. kosztów inwestycji. Przysługuje na instalację o mocy 2-10 kW.

  Warto sprawdzić też dotacje oferowane przez urzędy miast i gmin. Tu dofinansowanie do fotowoltaiki może być nawet większe.

  Jakie są perspektywy

  Na koniec 2020 roku w Polsce było ok. 460 tys prosumentów. To oznacza, że zainstalowaną fotowoltaikę ma niecałe 10 proc. właścicieli domów. A ponieważ 90 proc. domów jednorodzinnych nie ma paneli słonecznych, to można sądzić, że fotowoltaika ma przed sobą duże możliwości rozwoju.

  - reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie