- reklama -

Rusza słoneczny sezon. Ile wydamy na fotowoltaikę?

Przeczytasz w 4 min.

Z końcem zimy rozpoczyna się sezon, kiedy fotowoltaika zaczyna budzić nasze zainteresowanie. W nadchodzących miesiącach produkcja energii ze słońca będzie największa. Po tym, jak stopniała śnieg, dachy są gotowe do przyjęcia słonecznych instalacji. Panele fotowoltaiczne dla domu można zamontować też na garażach, podwórku czy w innym dogodnym miejscu.

Ile kosztuje fotowoltaika

Zamontowanie 1 kW mocy kosztuje około 4,5 tys. zł. Cena może się różnić, w zależności od posadowienia instalacji, wyboru paneli fotowoltaicznych, inwertera i innego sprzętu. Statystycznie Polacy instalują miedzy 5 a 7 kW. To więc wydatek rzędu 25-30 tys. zł.

W biegłym roku Polacy wydali około 9 mld zł na instalacje fotowoltaiczne. Z jednej strony świadczy to o dużych możliwościach inwestycyjnych gospodarstw domowych. Z drugiej – pewne jest, że cała ta kwota nie pochodziła tylko z oszczędności. Polacy wspierają się kredytami, a przede wszystkim zakupami na raty. Fotowoltaika na dobre zagościła w ofertach banków.

Panele fotowoltaiczne jak auto

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że w pandemii w kredytach ratalnych odnotowano wzrost o 7,1 proc. Zakupy na raty są dostępne i popularne nie tylko w sklepach stacjonarnych. Polacy coraz chętniej korzystają z tej opcji kupując w internecie.

Raty wybieramy przede wszystkim przy okazji zakupów elektroniki, np. smartfonów. Tradycyjnie na raty kupujemy samochody. Do grona tego dołączyły też w ubiegłym roku panele fotowoltaiczne. Jak podawał w ubiegłym roku Santander Bank, liczba zawartych umów ratalnych na zakup paneli fotowoltaicznych wzrosła o kilkaset procent. Są to tak pewne i popularne inwestycje, że główne firmy energetyczne też mają różnorodne oferty – od doradztwa, przez finansowanie (w tym nieoprocentowane kredyty ratalne RRSO 0%) po montaż i serwis.

Fotowoltaika z dotacją

Zainteresowanie fotowoltaiką zwiększał zakończony niedawno program Mój Prąd. Są zapowiedzi jego kontynuacji, jednak w jakiej dokładnie formie – tu szczegóły nie są jeszcze znane.

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła

Nadal natomiast dostępne są dotacje z programu Czyste Powietrze. Wymieniając stary piec na nowe ogrzewanie, spełniające standardy programu, można wziąć też dotację na fotowoltaikę. Zasady są podobne jak w Moim Prądzie – dotacja wynosi do 5 tys. zł, nie więcej niż 50 proc. kosztów inwestycji. Przysługuje na instalację o mocy 2-10 kW.

Warto sprawdzić też dotacje oferowane przez urzędy miast i gmin. Tu dofinansowanie do fotowoltaiki może być nawet większe.

Jakie są perspektywy

Na koniec 2020 roku w Polsce było ok. 460 tys prosumentów. To oznacza, że zainstalowaną fotowoltaikę ma niecałe 10 proc. właścicieli domów. A ponieważ 90 proc. domów jednorodzinnych nie ma paneli słonecznych, to można sądzić, że fotowoltaika ma przed sobą duże możliwości rozwoju.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...

Żabka wycofuje lody. Unia wzięła pod lupę tlenek etylenu

Problemy z zakazanym w Unii Europejskiej tlenkiem etylenu w żywności nie przemijają. Pojawiają się nowe ostrzeżenia dotyczące produktów takich jak lody czy mięso, a...

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -