UNWTO czyli Światowa Organizacja Turystyki ogłosiła listę najlepszych wsi turystycznych 2021 r.
Aby wieś mogła uczestniczyć w konkursie musiała spełnić trzy wymagania: populacja nie większa niż 15 tysięcy mieszkańców, wieś musi być zlokalizowana w krajobrazie, w którym kultywuje się tradycyjne rodzaje działalności, takie jak rolnictwo, leśnictwo, hodowla lub rybołówstwo i w końcu, sami mieszkańcy chętnie dzielą się wartościami i stylem życia społeczności.
Sama inicjatywa UNWTO „Najlepsze wsie turystyczne” składa się z trzech elementów:
- Najlepsze Wsie Turystyczne UNWTO wyróżnia miejscowości, które są wybitnym przykładem miejsca turystyki wiejskiej o uznanych walorach kulturowych i przyrodniczych. Takie miejscowości chronią i promują wartości, produkty i styl życia oparte na wsi i społeczności. Ponadto wykazują wyraźne zaangażowanie w innowacje i zrównoważony rozwój we wszystkich jego aspektach – ekonomicznym, społecznym i środowiskowym.
- Program modernizacji Upgrade przyniesie korzyści miejscowościom, które nie spełniają w pełni potrzebnych kryteriów. Miejscowości te otrzymają wsparcie od UNWTO i partnerów w doskonaleniu obszarów zidentyfikowanych jako luki .
- Sieć najlepszych wsi turystycznych zapewni przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, wiedzy i możliwości. W jej skład wejdą przedstawiciele miejscowości uznanych przez UNWTO za „Najlepszą wieś turystyczną”, wiosek uczestniczących w Programie Modernizacji, a także eksperci, partnerzy z sektora publicznego i prywatnego zaangażowani w promocję turystyki na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Każde z 75 państw członkowskich UNWTO mogło zgłosić maksymalnie trzy wnioski. Zaproponowało łącznie 174 miejscowości, wśród nich 44 zostały uznane przez UNWTO za najlepsze miejscowości turystyczne. Kolejne 20 przejdzie do programu modernizacji Upgrade.
Wygrywają miejscowość i mieszkańcy
Nie ma nagród finansowych. Wioski nagrodzone odznaką oprócz międzynarodowego uznania jako wybitny przykład miejsca i turystyki wiejskiej, na przykład na stronie internetowej inicjatywy „Najlepsze wioski turystyczne”. Otrzymają również dyplom i/lub tablicę podpisaną przez Sekretarza Generalnego UNWTO.
Miejscowości objęte programem modernizacji Upgrade, otrzymają wsparcie od UNWTO i Partnerów w celu poprawy elementów obszarów zidentyfikowanych jako luki w procesie ewaluacji. Niestety nie podano o jakie wsparcie chodzi.
Wszystkie 44 wybrane wioski zdobyły łącznie 80 lub więcej punktów na 100 możliwych.
Zwycięskie miejscowości zostały również oznaczone według agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, zawierające Cele Zrównoważonego Rozwoju. Agenda określa 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz związanych z nimi 169 zadań, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.
Best Tourism Villages 2021
Lista najlepszych wsi turystycznych według UNWTO 2021:
- Bekkowo, Federacja Rosyjska
- Bkassine, Liban
- Bojo, Filipiny
- Caspalá, Argentyna
- Castelo Rodrigo, Portugalia
- Cuetzalan del Progreso, Meksyk
- Kumeada, Portugalia
- Gruyères, Szwajcaria
- Batu Puteh, Malezja
- Kaunertal, Austria
- Le Morne, Mauritius
- Lekunberri, Hiszpania
- Maní, Meksyk
- Misfat Al Abriyeen, Oman
- Miyama, Japonia
- Mokra Góra, Serbia
- Morella, Hiszpania
- Mustafapasa, Turcja
- Nglangeran, Indonezja
- Niseko, Japonia
- Wioska Nkotsi, Rwanda
- Old Grand Port, Mauritius
- Olergesailie, Kenia
- Ollantaytambo, Peru
- Pano Lefkara, Cypr
- Pica, Chile
- Pochampally, Indie
- Puerto Williams, Chile
- Radovljica, Słowenia
- Rijal Alma’a, Królestwo Arabii Saudyjskiej
- Testo Alto, Brazylia
- Saas Fee, Szwajcaria
- San Cosme y Damián, Paragwaj
- San Ginesio, Włochy
- Sidi Kaouki, Maroko
- Solczawa, Słowenia
- Sufli, Grecja
- Tarakli, Turcja
- Purpurowa Wyspa, Republika Południowej Korei
- Ungok, Republika Południowej Korei
- Valposchiavo, Szwajcaria
- Wonchi, Etiopia
- Xidi, Chiny
- Jukun, Chiny
Ponadto UNWTO będzie współpracować z następującymi wioskami uczestniczącymi w programie modernizacji Upgrade:
- Ordino, Andora
- Khinalig, Azerbejdżan
- Kopriwsztica, Bułgaria
- Kaštelir Labinci, Chorwacja
- Agros, Cypr
- Fuwah, Egipt
- West Samos, Grecja
- Hollókő, Węgry
- Biei, Japonia
- Capulálpam de Mendez, Meksyk
- Godinje, Czarnogóra
- Gornja Lastva, Czarnogóra
- Oukaimeden, Maroko
- Barangay Tenani, Filipiny
- Gasura, Rwanda
- Gostilje, Serbia
- Gorenja Vas, Słowenia
- Cantavieja, Hiszpania
- Bo Suak, Tajlandia
- Ruboni, Uganda
Gdzie jest Polska?
Mimo, że Polska jest jednym z założycieli organizacji (1975 rok) to nasze wsie nie otrzymały żadnego wyróżnienia. Do konkursu wnioski składane były wyłącznie przez państwa członkowskie UNWTO, czyli w Polsce przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zadaliśmy pytania ministerstwu o uczestnictwo Polski w tym konkursie, opublikujemy tu odpowiedzi po ich otrzymaniu.
Ministerstwo Sportu i Turystyki odpowiedziało nam 30.12.2021:
„Polska, na podstawie rekomendacji Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi, zgłosiła w 2021 r. do Konkursu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) na „Najpiękniejsze Wsie Turystyczne” trzy miejscowości:
- Kamień Śląski (woj. opolskie),
- Swołowo (woj. pomorskie),
- Zalipie (woj. małopolskie).
Niestety żadna ze zgłoszonych przez Polskę kandydatur nie zakwalifikowała się do konkursu.“
W 2018 roku ówczesne Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polska Organizacja Turystyczna, korzystając ze wsparcia funduszy europejskich, zorganizowały konkurs pod nazwą „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej“. Do pierwszej edycji zgłosiło się 115, a do drugiej i ostatniej edycji w 2019 roku zgłosiło się 169 wsi. Potencjał w polskiej wsi jest i to duży.
Zapytaliśmy też SzaloneWalizki.pl czyli Dorotę i Jarka, prowadzących jeden z najlepszych blogów podróżniczych, o to, które według nich wsie mogłyby się ubiegać o uczestnictwo w konkursie UNWTO.
- Jesteśmy z Warmii i Mazur więc przedstawiamy trzy wsie spełniające kryteria z naszego regionu. To na przykład Kurzętnik koło Nowego Miasta Lubawskiego, wieś, która bardzo rozwija się turystycznie, historia sięga średniowiecza, tam zatrzymały się wojska Jagiełły w pochodzie pod Grunwald, Rydzewo koło Giżycka, typowo mazurska wieś, położona nad jeziorami Bocznym i Niegocin z zabudową i tradycjami rolniczymi, tutaj latem odbywa się Konkurs Rżenia Konia Mazurskiego oraz nasz rodzimy warmiński Brąswałd, piękna wieś z tradycjami, zabudową i świadomą społecznością. Więcej o Warmii przeczytacie w Szalonych Walizkach.