Usterka sprzętu to przykra niespodzianka. Sprzęty AGD czy RTV psują się zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Czy taniej jest naprawić sprzęt czy też kupić nowy? To pytanie zadaje sobie w przypadku awarii niemal każdy. Dostępność fachowców jest też dużym wyzwaniem, stąd spółki energetyczne oferują usługi napraw sprzętu w pakietach razem z energią.
Polacy co roku kupują nowe sprzęty do gospodarstwa domowego: telewizory, telefony, lodówki, pralki, piecyki elektryczne i gazowe. To spore wydatki, a jedną z przyczyn są awarie starych urządzeń.
Co robimy, gdy zepsuje się nam sprzęt?
Co czwarty senior uważa, że warto naprawiać sprzęty. „To się opłaca” – przyznało 24 proc. osób ankietowanych przez spółkę energetyczną Tauron. W przypadku awarii seniorzy najczęściej szukają pomocy u fachowców (49 proc.) lub zwracają się o nią bezpośrednio do członków najbliższej rodziny (48 proc.). Okazuje się, że często seniorzy mają solidne źródło wsparcia w postaci zaprzyjaźnionego fachowca, tzw. złotej rączki. Zdecydowanie najwięcej ankietowanych (46 proc.) zdaje się na opinię rodziny i serwisantów z jej polecenia albo z usług fachowców, z których skorzystali już sąsiedzi (26 proc.)
Fachowca można też próbować znaleźć przez internet. Sprawdzamy opinię o osobach, zanim poprosimy o ofertę. Znalezienie fachowca jest jednak prawdziwym wyzwaniem. Opinie w internecie nie zawsze odpowiadają potem naszym doświadczeniom. Co więcej, dostępność takich fachowców jest z reguły ograniczona. Rzadko kiedy mogą bardzo szybko przyjechać i naprawić sprzęt „od ręki“.
W tej sytuacji wygodne może okazać się skorzystanie z oferty na przykład sprzedawcy prądu i gazu. Płacąc abonament za energię w pakiecie z serwisantem, ma się pewność otrzymania szybkiej i pewnej pomocy. Wystarczy zgłosić awarię sprzętu na infolinii, a sprawdzony fachowiec przyjedzie w ciągu 24 godzin – podaje Tauron. Można skorzystać z różnych fachowców, m.in. elektryka, serwisanta urządzeń AGD, RTV, PC, hydraulika, ślusarza, szklarza.
Nie wyrzucaj starych rzeczy
Elektroniczne odpady to jeden z najbardziej złożonych strumieni odpadów na świecie. Według Global E‑waste Monitor 2020 świat wytworzył w 2019 roku 53,6 milionów ton takich odpadów. Co grosza, tylko 9,3 mln ton (17 proc.) zarejestrowano jako zebrane i poddane recyklingowi.
E‑odpady zawierają cenne materiały, ale także niebezpieczne toksyny, co sprawia, że sprawny odzysk materiałów i bezpieczny recykling e‑odpadów są niezwykle ważne dla gospodarki oraz ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Różnica między ilością wytwarzanych elektronicznych śmieci a ilością odpadów, które są odpowiednio poddawane recyklingowi, pokazuje pilną potrzebę zajęcia się tym problemem przez wszystkich producentów i użytkowników.