W inspekcji ochrony środowiska mogą powstać specjalne wydzielone komórki zajmujące się przestępczością środowiskową. Minister Klimatu i Środowiska przygotował w tej sprawie projekt rozporządzenia. Jednocześnie od lutego zwiększono kontrolę nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów.
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska mają szanse na skuteczniejsze zajmowanie się przestępczością środowiskową. Ma w tym pomóc reorganizacja pracy WIOŚ. Nowe komórki organizacyjne będą specjalizowały się w zagadnieniach związanych ze zwalczaniem przestępstw lub wykroczeń przeciwko środowisku.
Już teraz w WIOŚ pracują osoby zajmujące się przestępstwami przeciwko środowisku, lecz zwykle pracują w różnych miejscach. Zmiana rozporządzenia umożliwi przeniesienie tych pracowników do jednej komórki, bez obciążania ich innymi zadaniami. Takie wydziały lub samodzielne stanowiska pracy będą podlegały bezpośrednio pod wojewódzkiego inspektora. Ich tworzenie nie będzie obowiązkowe, ale dobrowolne.
Namierzyć przestępstwa i odpady
Jak w praktyce może wyglądać tworzenie wydziałów lub samodzielnych stanowisk pracy do spraw zwalczania przestępczości środowiskowej? Przykładem są Katowice, gdzie od 1 stycznia 2020 roku w strukturach WIOŚ funkcjonuje grupa interwencyjno-wyjazdowa stanowiąca odrębny zespół. Inspektorzy wchodzący w skład zespołu pracują całodobowo w 12-godzinnym systemie zmianowym, przez 7 dni w tygodniu. Zajmują się między innymi przyjmowaniem interwencji, szkoleniami, współpracą z Policją i prokuraturą.
Czytaj także: Wyższe kary za przestępstwa środowiskowe
Spora część pracy specjalnej jednostki z Katowic dotyczy rynku odpadów, w tym kontrola ich transportu i magazynowania oraz miejsc pożarów wysypisk. Urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, że to pięta achillesowa w Polsce, ponieważ część odpadów trafia do nas z zagranicy, nielegalnie. Z tego powodu od 1 lutego import odpadów jest objęty systemem teleinformatycznym SENT. Przewoźnik ma obowiązek rejestracji i zgłaszania transportów, przekazywania danych geolokalizacyjnych, a więc posiadania lokalizatora. Ma to pomóc namierzyć transporty odpadów do Polski, w tym niebezpiecznych. Skuteczność SENT została potwierdzona w praktyce, szczególnie w zakresie zmniejszenia szarej strefy w branżach paliwowej i tytoniowej.
[…] ecoreporters.pl/, gios.gov.pl, wroclaw.pios.gov.pl […]