Nowa, międzynarodowa inicjatywa pojawiła się podczas Szczytu Liderów w sprawie Klimatu, zwołanego przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Lowering Emissions by Accelerating Forest finance – LEAF ma za cel zmniejszenie globalnej emisji gazów cieplarnianych poprzez wsparcie finansowe krajów tropikalnych i subtropikalnych, by zatrzymały wylesianie.
W skład koalicji wchodzą rządy Norwegii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz firmy międzynarodowe. To partnerstwo publiczno-prywatne ma na celu zmobilizowanie środków finansowych potrzebnych do ochrony lasów tropikalnych, a początkowym celem jest zebranie w tym roku co najmniej 1 miliarda dolarów.
Światowe lasy tropikalne to płuca naszej planety, a mimo to tracimy te wspaniałe, tętniące życiem ekosystemy w niewiarygodnym tempie – Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.
Biznes dla klimatu
Co warto podkreślić, firmy, które zaangażowały się w LEAF traktują to jako dodatkowe, dobrowolne działanie. W tej grupie znalazły się m.in. Amazon, Airbnb, Bayer, Boston Consulting Group, GSK, McKinsey, Nestlé, Salesforce i Unilever. Te koncerny już zobowiązały się do osiągnięcia zerowych celów netto w połowie stulecia, zgodnie z celami naukowymi. To oznacza, że dekarbonizują własne działania i łańcuchy dostaw, ale też pomagają przyrodzie.
Rolę koordynatora będzie odgrywała platforma Emergent. Na niej dokonują się transakcje między krajami z lasami tropikalnymi a sektorem prywatnym. Emergent jest pośrednikiem non-profit – tworzy nowy rynek dla transakcji na dużą skalę dotyczących kredytów węglowych.
Wylesianie przyspiesza
Świat stracił w zeszłym roku ponad 10 milionów hektarów pierwotnej powierzchni lasów tropikalnych, obszar mniej więcej wielkości Szwajcarii. Wylesianie przyspiesza, a na pierwszym miejscu znajduje się tu Brazylia.
Drzewo roku ma ponad tysiąc lat
Co jest winne za wylesianie? Produkcja towarów, które konsumujemy bezpośrednio lub pośrednio: soja, kakao, olej palmowy, który można znaleźć we wszystkim, od lodów po szampony. Europa ma bardzo duży wpływ na wylesianie w innych krajach, zaraz po Chinach.
To właśnie ochrona lasów tropikalnych stwarza jedną z największych możliwości działań na rzecz klimatu w nadchodzącej dekadzie.
Lasy chronią klimat
Celem koalicji jest, aby rządy i sektor prywatny płacili za potwierdzone redukcje emisji, weryfikowane w oparciu o niezależne standardy. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla, wylesianie jest więc działaniem na szkodę klimatu i uwalnianiem emisji CO2.
Gdyby wylesianie lasów tropikalny było krajem, zajmowałoby trzecie miejsce pod względem emisji CO2, za Chinami i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Zachowując lasy możemy uniknąć uwolnienia CO2, ale nie rekompensuje to emisji przemysłowych. Łatwo to pokazać na przykładzie Polski, która rocznie emituje ponad 400 mln ton gazów cieplarnianych (w tym ok. 338 mln ton CO2). Lasy pochłaniają zaś 38 mln ton CO2 (dane z 2018 roku).
Zakończenie wylesiania obszarów tropikalnych do 2030 r. jest kluczowym elementem ochrony klimatu, różnorodności biologicznej i zrównoważonego rozwoju.