Drzewem 2021 roku został tysiącletni dąb ostrolistny z Aragonii w Hiszpanii, na który oddano ponad sto tysięcy głosów. Polska lipa zajęła miejsce piąte.
Legendarne drzewo roku
Dąb ostrolistny Lecina jest starym drzewem a jednocześnie bardzo żywym. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkujące góry Sierra de Guara, tańczyły i świętowały wokół dębu. Tysiąc lat później dąb ostrokrzewu ciągle rośnie w małym miasteczku Alto Aragón, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. To zaskakujące ze względu na bliskość domów. „Sekretem na pewno jest opieka i towarzystwo sąsiadów i te czarownice“ – czytamy na stronie konkursu.
Drzewo uzyskało ponad 104 tys. głosów.
Zobacz gdzie rośnie dąb Lecina:
Największy platan we Włoszech
Drugie miejsce przypadło tysiącletniemu platanowi z Kalabrii. Platan Curinga rośnie w miejscu z widokiem na Morze Tyrreńskie, zawieszony nad niewielkim strumieniem. Uważa się, że został zasadzony przez mnichów bazylianów, którzy przybyli do Kalabrii ponad tysiąc lat temu. Pień drzewa jest zupełnie pusty z otworem o szerokości ponad 3 metrów. Ktokolwiek do niego wchodzi, ma uczucie jakby znalazł się w drzewnej jaskini.
Na włoski platan zagłosowało ponad 78 tys. osób.
Trzecie miejsce
Trzecie miejsce zdobył liczący 284 lata platan wschodni z Republiki Dagestanu w Rosji. Według legendy, wielki dowódca wschodu Nadir-shah opiekował się pędami platana zdobiącego teren meczetu Juma w starożytnym Derbent. Dziś drzewo zdobi centralną część świątyni. Powstają o nim legendy, wiersze i obrazy. Drzewo uzyskało 66 tys. głosów.
Jak zaufać przyrodzie i pozwalać jej się odradzać
Polska lipa w konkursie
Do konkursu zgłoszono lipę drobnolistną z miejscowości Dulcza Wielka na Podkarpaciu. Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii.
Dawnym zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było i z tą lipą. A może to zasługa ptaków?
Na drzewo zagłosowało ponad 35 tys. osób.
Europejskie Drzewo Roku
Co roku w konkursie Drzewo Roku w skali krajowej i europejskiej bierze udział ponad 500 tysięcy miłośników drzew z Europy. Organizatorem konkursu konsorcjum sześciu fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji – Environmental Partnership Association. Odkąd wystartowało pierwsze Europejskie Drzewo Roku w 2002 roku do akcji przyłączyło się 3,3 miliona Europejczyków.