7.9 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersKlimatDrzewo roku ma ponad tysiąc lat

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Drzewo roku ma ponad tysiąc lat

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Drzewem 2021 roku został tysiącletni dąb ostrolistny z Aragonii w Hiszpanii, na który oddano ponad sto tysięcy głosów. Polska lipa zajęła miejsce piąte.

  Legendarne drzewo roku

  Dąb ostrolistny Lecina jest starym drzewem a jednocześnie bardzo żywym. Legenda opowiada o czasach, kiedy czarownice zamieszkujące góry Sierra de Guara, tańczyły i świętowały wokół dębu. Tysiąc lat później dąb ostrokrzewu ciągle rośnie w małym miasteczku Alto Aragón, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. To zaskakujące ze względu na bliskość domów. “Sekretem na pewno jest opieka i towarzystwo sąsiadów i te czarownice” – czytamy na stronie konkursu.

  Drzewo uzyskało ponad 104 tys. głosów.

  Zobacz gdzie rośnie dąb Lecina:

  Największy platan we Włoszech

  Drugie miejsce przypadło tysiącletniemu platanowi z Kalabrii. Platan Curinga rośnie w miejscu z widokiem na Morze Tyrreńskie, zawieszony nad niewielkim strumieniem. Uważa się, że został zasadzony przez mnichów bazylianów, którzy przybyli do Kalabrii ponad tysiąc lat temu. Pień drzewa jest zupełnie pusty z otworem o szerokości ponad 3 metrów. Ktokolwiek do niego wchodzi, ma uczucie jakby znalazł się w drzewnej jaskini.

  Na włoski platan zagłosowało ponad 78 tys. osób.

  Trzecie miejsce

  Trzecie miejsce zdobył liczący 284 lata platan wschodni z Republiki Dagestanu w Rosji. Według legendy, wielki dowódca wschodu Nadir-shah opiekował się pędami platana zdobiącego teren meczetu Juma w starożytnym Derbent. Dziś drzewo zdobi centralną część świątyni. Powstają o nim legendy, wiersze i obrazy. Drzewo uzyskało 66 tys. głosów.

  Jak zaufać przyrodzie i pozwalać jej się odradzać

  Polska lipa w konkursie

  Do konkursu zgłoszono lipę drobnolistną z miejscowości Dulcza Wielka na Podkarpaciu. Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii.

  Dawnym zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było i z tą lipą. A może to zasługa ptaków?

  Na drzewo zagłosowało ponad 35 tys. osób.

  Europejskie Drzewo Roku

  Co roku w konkursie Drzewo Roku w skali krajowej i europejskiej bierze udział ponad 500 tysięcy miłośników drzew z Europy. Organizatorem konkursu konsorcjum sześciu fundacji z Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji – Environmental Partnership Association. Odkąd wystartowało pierwsze Europejskie Drzewo Roku w 2002 roku do akcji przyłączyło się 3,3 miliona Europejczyków.

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram