- reklama -
Strona głównaKlimatKrowy dostaną maseczki...

Krowy dostaną maseczki na metan

Przeczytasz w 4 min.

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze krowy, bekając i czkając.

Ograniczenie emisji metanu od zwierząt gospodarskich jest jednym z najtrudniejszych zadań klimatycznych, w dodatku mocno niedocenionych. Tymczasem rolnictwo jest po spalaniu paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu, głównym źródłem emisji gazów przyczyniających się do zmian klimatu. Producenci mięsa i mleka będą w końcu musieli stawić czoła temu problemowi. W Polsce to temat zupełnie pomijany, jak na razie i to mimo to, że jesteśmy jednym z dużych producentów mleka i wołowiny w Unii Europejskiej. W innych krajach już trwają działania.

Skąd się bierze emisja metanu?

Metan jest drugim, po dwutlenku węgla, najpowszechniejszym gazem cieplarnianym z działalności człowieka. Wpływ metanu na ocieplenie klimatu jest większy od CO2. Gaz zatrzymuje w atmosferze ponad 80 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla w ciągu pierwszych 25 lat.

Około jedna trzecia emisji metanu pochodzi z wydobywania i wykorzystania ropy, węgla i gazu, olejne 30 proc. – z hodowli zwierząt. Wiadomo, że krowy są tu dużym źródłem tego gazu. Nie wszyscy wiedza, że około 95 procent metanu wydzielanego przez krowy wydostaje się w postaci bekania i przez nos.

Jak przechwycić metan z krowy?

Gigant rolny Cargill, znany między innymi z pasz, inwestuje w projekt ZELP (Zero Emission Lifestock Project). Te „maski” umieszczane nad pyskami krów działają trochę jak katalizator w samochodzie. Zespół wentylatorów zasilanych bateriami naładowanymi energią słoneczną wysysa czkawki i zatrzymuje je w komorze z filtrem pochłaniającym metan. Po nasyceniu filtra reakcja chemiczna zamienia metan w CO₂, który jest następnie uwalniany. Nadal jest to gaz cieplarniany, ale znacznie słabszy,

Na świecie mamy 1,6 miliarda bydła, które przyczynia się do globalnego ocieplenia -Zelp.

Akcesorium przypominające maskę zostało opracowane przez brytyjski startup Zelp, który twierdzi, że może zmniejszyć emisję metanu o ponad połowę. Cargill zapowiedział, że spodziewa się rozpocząć oferowanie urządzeń europejskim hodowcom mleka w 2022 roku.

Cargill zwietrzył w tym biznes, ma być dystrybutorem urządzenia ne Europę. Maska ma efektywność na poziomie 53 proc., ale ma też inne zalety, ponieważ pomoże monitorować zachowanie krów.

Co mogą zrobić rolnicy?

Zmiana diety krów może znacznie zmniejszyć zawartość metanu w bekaniu i czkaniu. Wśród pomysłów jest karmienie krów wodorostami. Już niewielka ilość wodorostów dodana do paszy zmniejsza produkcję metanu w jelitach. Inna sprawdzona dieta to dodawanie więcej czosnku i kasku cytrynowego.

Firmy takie jak Burger King, które sprzedają wołowe burgery, są zainteresowane technologiami produkcji wołowiny z mniejszym obciążeniem dla klimatu. Wymyślanie odpowiedniej diety dla krów będzie z pewnością ciekawym wyzwaniem.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...
- reklama -
Najnowsze
1 KOMENTARZ
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...