Banki starają się ograniczyć stosowanie plastiku stosując biodegradowalne tworzywa. Ekologiczna karta Banku Pocztowego zostanie wykonana z materiału pochodzącego z kukurydzy.
Bank Pocztowy wprowadził w ubiegłym roku kartę wirtualną. Kolejną odsłoną karty debetowej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego jest karta ekologiczna.
Od listopada 2023 r. zaoferuje ją klientom. Do produkcji karty posłuży materiału pochodzenia roślinnego – PLA.PLA (kwas polimlekowy). To tworzywo pochodzenia biologicznego, stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych. PLA wytwarza się ze skrobi kukurydzianej, a białko roślinne wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt. To sprawia, że PLA jest bardziej naturalną alternatywą dla PVC, dostępną obecnie do stosowania w kartach płatniczych.
Bank Pocztowy należy do pionierów na polskim rynku, wykorzystujących ten materiał do produkcji kart płatniczych, ale nie jest pierwszy. W 2021 r. ekologiczną kartę wprowadził Credit Agricole.
Czytaj także: Z czego może być zrobiona eko karta płatnicza
Wymiana aktualnych kart z logo Poczty Polskiej będzie odbywała się stopniowo. Nowe karty ekologiczne otrzymają klienci w ramach bieżącej sprzedaży, a dotychczasowi posiadacze kart banku po upływie ważności obecnej karty lub po jej zastrzeżeniu i zamówieniu w jej miejsce nowej.
Największą zaletą nowej odsłony naszej flagowej karty jest to, że została ona w wykonana w 82% z materiału roślinnego, dzięki któremu znacznie zmniejszymy ilość odpadów nie biodegradowalnych generowanych w ramach wydawnictwa kart płatniczych. Ponadto, karta będzie wyposażona w udogodnienie dla osób słabowidzących i niewidomych.
Joanna Moskalik p.o. Dyrektora Departamentu Produktów Detalicznych i Usług Płatniczych.
Karta ekologiczna Mastercard powstała przy współpracy z firmą Thales. Ma blind notch, czyli specjalne wcięcie na krótszej krawędzi, które ułatwia korzystanie z karty osobom słabowidzącym. Wraz z kartą Bank Pocztowy oferuje również program lojalnościowy Mastercard Bezcenne Chwile.