- reklama -

Emisje CO2 na świecie spadają

ale są na tym samym poziomie co 8 lat temu

Przeczytasz w 6 min.

W ostatnich latach emisje CO2 rosły wolniej, co może być po części rezultatem polityki klimatycznej. Pięć lat temu przyjęto porozumienie paryskie, które za cel stawia ograniczenie globalnego wzrostu temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza, możliwie 1,5 stopnia. To poziom, który pozwala bezpiecznie patrzeć w przyszłość i ograniczyć katastrofalne skutki zmian klimatu.

Rocznie świat powinien zmniejszać emisje o 1-2 gigatony (Gt) dwutlenku węgla, by zrealizować porozumienie paryskie. To około 6-8 proc. rocznie. W tym roku to się może udać.

Czy to już działa?

Ten rok jest wyjątkowy. Pandemia Covid-19 spowodowała zatrzymanie żywiołowego rozwoju gospodarek, spadło zapotrzebowanie na energię i paliwa, ponieważ kupujemy i podróżujemy mniej. Emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych są mniejsze w tym roku o niemal 7 proc. To największy spadek w historii. Najbardziej przyczynił się do tego transport.

Według prognoz, w tym roku wynikiem spalania paliw kopalnych będzie ok. 34 Gt dwutlenku węgla, a wraz z emisjami powodowanymi przez całą działalność człowieka (przemysł, rolnictwo, wycinanie lasów) będzie to 39 Gt. Mówimy tu tylko o dwutlenku węgla, nie o innych gazach cieplarnianych. Uczeni tworzą modele, tabelki i próbują obliczać konkretne dane. Wynika z nich, że po wiosennym ogromnym spadku emisji, teraz wszystko “wraca do normy” i to mimo trwających w niektórych krajach restrykcjach.

Znaczna część świata przeżywa teraz drugą falę pandemii COVID-19, ale dzienne emisje nie aż tak bardzo podczas drugiej fali, jak podczas pierwszej – Glen Peters, dyrektor badawczy w CICERO Centrum Międzynarodowych Badań Klimatu w Norwegii, członek Global Carbon Project.

Z punktu widzenia klimatu, nie ma znaczenia czy spadają emisje w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach czy Unii Europejskiej. Ale dla polityków jest to ważne. Warto się więc przyjrzeć bliżej, jak to wygląda w poszczególnych regionach.

Emisje wyprowadziły się z Europy?

Największe spadki w 2020 r. wystąpiły w Stanach Zjednoczonych, gdzie emisje CO2 spadły o 12 proc., w Unii Europejskiej o 11 proc. Polska jest w tym gronie, choć nie widziałam dokładnych danych, to prawdopodobnie nasze redukcje będą blisko średniej światowej i wyniosą ok. 7 proc.

Indie również odnotowały duży spadek o 9 proc. Szacuje się jednak, że w Chinach to zaledwie 1,7 proc.

Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla na świecie – odpowiadają za 27 proc. całkowitych emisji. Chiny były pierwszym krajem, w którym nastąpiła całkowita blokada działalności po wykryciu COVID-19, ale też pierwszym krajem, który wyszedł z najpoważniejszych restrykcji. Pod koniec roku po redukcjach emisji może już nie być śladu. Chiny rocznie emitują 10 Gt CO2, tyle co razem USA (niecałe 5), UE i Indie.

Emisje CO2 spadły ale…

Kiedy zaczęło się odbicie gospodarcze po kryzysie finansowym z 2008 r., emisje CO2 rosły rekordowo. Naukowcy obawiają się, że może to nastąpić również i teraz.

Dzienne globalne emisje pod koniec 2020 r. Zbliżają się obecnie do poziomów podobnych do tych z 2019 r., Mimo że w wielu krajach nadal obowiązują różne ograniczenia

Jest za wcześnie, aby stwierdzić, jak będzie w przyszłym roku. Najważniejsze będą działania pobudzające światową gospodarkę. Powinien to być zielony rozwój, bez wspierania paliw kopalnych. Widać już jednak, że ten scenariusz będzie niezwykle trudny w realizacji. Oparte na paliwach kopalnych branże mocno walczą o wsparcie, ponieważ to one właśnie ucierpiały na kryzysie. Politycy, także europejscy, nie odetną całkowicie tych branż od wsparcia. Natomiast świat finansów zaczyna dostrzegać zyski z inwestycji w odnawialne źródła energii, tylko że jednocześnie pożycza pieniądze na wysoki procent tam, gdzie jeszcze wykorzystuje się ropę i gaz.

Zachęty, które pomagają przyspieszyć wdrażanie samochodów elektrycznych i energii odnawialnej oraz wspierają ruch pieszych i rowerowych w miastach, są szczególnie aktualne, biorąc pod uwagę głębokie perturbacje zaobserwowane w tym roku w sektorze transportu – Corinne Le Quéré, profesor naukowy Towarzystwa Królewskiego w Szkole Nauk o Środowisku Uniwersytetu Wschodniej Anglii

Czy temperatury spadną?

Tegoroczny wyjątkowy spadek globalnej emisji ma znikomy wpływ na stężenie w atmosferze, gdzie gazy cieplarniane gromadziły się na przestrzeni wieków. Mimo że emisje teraz spadły, to w atmosferze utrzymują się na tym samym poziomie co w 2012 r. Ziemia nie jest w stanie wchłonąć wszystkiego, co emituje działalność człowieka. Nadmiar koncentruje się w atmosferze i tam zostaje, powodując efekt cieplarniany.

Globalne ocieplenie ustanie, gdy emisje zbliżą się do zera, a COVID-19 tego nie zmienia – wskazał ekspert CICERO. Przewiduje się, że w tym roku stężenie w atmosferze CO2 wzrośnie do 412 ppm. To prawie o połowę więcej niż przed rewolucją przemysłową.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -