Coraz więcej osób chce korzystać z własnej energii ze słońca. Niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, posiadając dom można kupić panele fotowoltaiczne. Nie warto odkładać inwestycji w czasie, ponieważ obecne warunki sprzyjają takim inwestycjom. To także dobry wybór na zainwestowanie odłożonych pieniędzy, np. z emerytury. Na takie inwestycje przysługuje także ulga podatkowa, można tez niekiedy dostać dotacje.
W Polsce jest już ponad 700 tys. prosumentów, czyli osób, które produkują i zużywają własny prąd. To oznacza, że ponad jedna dziesiąta domów w Polsce ma własną instalację fotowoltaiczną. Jak pokazuje badanie Kantar Public przeprowadzone we wrześniu tego roku na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego, aż 59 proc. mieszkańców budynków jednorodzinnych, którzy nie zainwestowali dotychczas w fotowoltaikę, deklaruje chęć realizacji takiej inwestycji w przyszłości. Zainteresowanie rolą prosumenta wyrażają członkowie wszystkich grup społeczno-demograficznych bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek.
Trzy powody
Jak wymienia Tauron w poradniku „Fotowoltaika najlepsze źródło energii dl seniora”, powodów do inwestycji we własną instalację słoneczną jest co najmniej trzy: przystępne ceny paneli fotowoltaicznych, niezależność energetyczna oraz podniesienie wartości nieruchomości. Produkcja własnej energii ze słońca stanowi dla Polaków mieszkających w domach jednorodzinnych ważny cel inwestycyjny, ponieważ wiąże się to z pewną stabilnością finansową przy drożejącej energii.
Czytaj także: Masz fotowoltaikę – sprawdź, czy odliczysz ją od podatku
Na taką inwestycję może pozwolić sobie coraz więcej osób. Koszt budowy 1 kWp instalacji słonecznej wynosi około 4–4,5 tys. zł. Jedną z form finansowania może być kredyt ratalny z rzeczywista roczną stopą oprocentowania RRSO wynosząca 0 procent. Inwestycja w polskich warunkach zwraca się zwykle w mniej niż 10 lat. Wpływają na to rosnące koszty energii, a z drugiej strony na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można uzyskać dotacje. W całej Polsce dostępne jest na przykład dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Można dostać do 5 tys. zł przy wymianie starego kopciucha i jednocześnie zainstalowaniu paneli słonecznych o mocy 2–10 kW.
Ulga termomodernizacyjna
Co więcej, każdy, kto rozlicza się podatkowo według skali podatkowej, podatku liniowego czy ryczałtowo, może inwestycje w fotowoltaikę odpisać od podstawy opodatkowania. Tę możliwość daje ulga termomodernizacyjna. Badanie Kantar Public pokazało, że 65 proc. ankietowanych słyszało o niej. To obecnie najpopularniejsza ulga w Polsce – w ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 450 tys. Polaków. Co ważne, można tę ulgę łączyć także z dotacją.
Czytaj także: Najlepsze warunki do produkcji energii z fotowoltaiki
Jak pokazuje badanie Kantar Public, aspekt finansowy jest główną motywacją przy inwestycjach w fotowoltaikę. Nie do przecenienia jest też aspekt ekologiczny – produkowana energia ze słońca nie wpływa negatywnie na środowisko, a panele służą bardzo długo, bo około 25 lat.
Produkcja własnej energii ze słońca jest prosta i nie wymaga profesjonalnej wiedzy, natomiast warto przy wyborze instalatorów sięgnąć po sprawdzonych fachowców.