- reklama -

Wiatraki i ptaki. Polski system minimalizuje ryzyko kolizji

Przeczytasz w 3 min.

Na Farmie Wiatrowej Lotnisko, w miejscowości Kopaniewo na Pomorzu, zakończyły się testy systemu chroniącego ptaki przed kolizją z łopatami turbin wiatrowych. Należąca do PGE Energia Odnawialna farma jest jedną z największych w Polsce.

Kiedy ptaki lecą na wiatraki

Zbudowany przez polską firmę Bioseco system monitoringu składa się z autorskiego oprogramowania współpracującego z 24 kamerami HD zamontowanymi w ośmiu modułach na wieży wiatraka. Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki. Następnie samoczynnie wybiera adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny.

Powstaje polski robot do mycia paneli

Testy na Farmie Wiatrowej Lotnisko trwały 6 miesięcy. Ich celem było oszacowanie skuteczności systemu pod kątem wykrywalności ptaków lecących w różnej odległości od wiatraka. Testy mają określić skalę przypadków, gdy zatrzymanie turbiny nastąpiłoby z powodu wykrycia obiektu innego niż ptak.

Kania ruda i żurawie

Pilotaż, w którym uczestniczyli również ornitolodzy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 metrów od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc. Podobnie dotyczy to żurawi w obrębie 500 metrów od wiatraka.

Bardzo dobre rezultaty osiągnięto też w przypadku fałszywych wykryć (tzw. false positive rate). Po zakończeniu kalibracji i optymalizacji filtrów ich poziom został zredukowany do 4 proc. Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu Bioseco może być ich nawet o 80 proc. mniej.

Farmy wiatrowe

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683 MW. Największa z nich jest Farma Wiatrowa Lotnisko, składająca się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że w porównaniu z innymi rodzajami działalności człowieka, wpływ elektrowni wiatrowych na populacje ptaków jest minimalny. Częstsze były kolizje z z wieżami nadawczymi czy liniami wysokiego napięcia.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

Podwodne kopalnie, kobalt i nikiel czyli ciemniejsza strona elektryków

Samochody elektryczne nie są pozbawione ciemnej strony, która wiąże się z produkcją i wykorzystaniem akumulatorów. Niezbędne w nich minerały kobalt i nikiel są dość...

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -