Godzina dla Ziemi to największa akcja ekologiczna na świecie. Od 14 lat w marcu na godzinę gasną światła w prywatnych domach, instytucjach i publicznych budynkach na znak solidarności z naszym domem – Ziemią. Nie inaczej będzie i w 2021 roku. Czy 27 marca dołączysz do milionów ludzi na całym świecie i między 20.30 a 21.30 zgasisz światła?
Po co nam Godzina dla Ziemi
Akcja organizacji WWF ma na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny i konieczność ochrony przyrody na całym świecie. Zużycie energii jest nadmierne i często niepotrzebne.
Zobacz: EarthHour
Czy masowe wyłączenie oświetlenia, a potem jego ponowne włączenie, wpłynie negatywnie na system elektroenergetyczny? To można włożyć między bajki. W rzeczywistości akcja nie będzie miała takiego znaczenia dla energetyki.
Z perspektywy pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jednorazowa, godzinna akcja nie wpłynie na jego stabilną pracę – Beata Jarosz – Dziekanowska, rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Do akcji dołącza 180 państw z 7 kontynentów i miliony ludzi, którym los planety nie jest obojętny. Światła zgasi też między innymi polski Urząd Regulacji Energetyki.
Co jeszcze?
WWF zachęca, by udostępniać swoje zdjęcia z hashtagami #MyNatureSanctuary i #EarthHour na Twitterze, Instagramie i Facebooku. „Powiedz nam, dlaczego sprawia Ci to radość i co oznacza dla Ciebie to miejsce! I nie zapomnij oznaczyć @WWFEU, abyśmy mogli Cię RT!“ – pisze organizacja.
Akcja polityczna
W Polsce inicjatywa co roku poświęcana jest innemu tematowi wymagającemu pilnej interwencji. W tym roku jest to ochrona Morza Bałtyckiego. Na stronie godzinadlaziemi.pl WWF Polska zbiera podpisy pod petycją do Premiera RP z postulatami dotyczącymi wszczęcia natychmiastowych działań. To ostatnia deska ratunku dla Bałtyku – apeluje WWF.