- reklama -
Strona głównaEcoLifeBeyoncé nas nie nakręci

Beyoncé nas nie nakręci

Uśmiechnięta Beyoncé w biki­ni z Bangladeszu rekla­mu­je H & M. Ale nie sku­si mnie ani mojej cór­ki do kupo­wa­nia tych ciuszków.

Koncert Beyoncé w Warszawie już za nami. Pozostały bil­l­bo­ar­dy, z jej pod­ra­so­wa­nym w Photoshopie cia­łem, rekla­mu­ją­ce szwedz­ki kon­cern odzie­żo­wy H & M.  Kto z nas nie ma w sza­fie ciu­cha z H & M? Tanie, mod­ne, sty­lo­we, nie wstyd w nich się poka­zać nawet na szy­kow­nej impre­zie. Wręcz prze­ciw­nie, war­to pochwa­lić się w cza­sach kry­zy­su ubio­rem pro­sto ze zwy­kłe­go skle­pu. Każdy tu coś znaj­dzie dla siebie.

Nic dziw­ne­go, że H & M sprze­da­je rocz­nie ubra­nia za 22 miliar­dy dolarów.

Czas jed­nak otwo­rzyć oczy. Spora część tych ubrań pocho­dzi z Bangladeszu. Gdy w ubie­głym mie­sią­cu w sto­li­cy tego kra­ju zawa­lił się budy­nek miesz­czą­cy kil­ka szwal­ni pod jego gru­za­mi zgi­nę­ło ponad tysiąc sto osób. Wybuchła dys­ku­sja o popra­wie warun­ków pra­cy, nagło­śni­ły ją związ­ki zawo­do­we.  H & M odbie­ra poło­wę ubrań wypro­du­ko­wa­nych w Bangladeszu i jako głów­ny pra­co­daw­ca dyk­tu­je stan­dar­dy pracy.

Pod wpły­wem opi­nii publicz­nej H & M, Zara, Marks & Spencer, Carrefour … pod­pi­sa­li dekla­ra­cję o popra­wie warun­ków pra­cy w Bangladeszu.  Spora w tym zasłu­ga euro­pej­skich kon­su­men­tów, mała – Polaków.

Jesteśmy wraż­li­wi na zawar­tość GMO w żyw­no­ści ale mamy w nosie, że ubra­nia pro­du­ko­wa­ne są z baweł­ny GMO. Często nie obcho­dzi nas jak jest pro­du­ko­wa­na żyw­ność, a co dopie­ro ubra­nia. Liczy się cena. Tymczasem nasza opi­nia ma zna­cze­nie. Możemy boj­ko­to­wać nie­któ­rych pro­du­cen­tów i nie­któ­re produkty.

- autopromocja -
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Czytaj także

Alternatywna produkcja żywności. EkoRaport tygodnia

Startupy oferujące innnowacyjne produkty spożywcze, jak np. roślinne zamienniki mięsa a także ekologiczne opakowania, aplikacje, nowe technologie produkcji żywności, mogą zgłaszać się do Grupy...

Mały ale samowystarczalny. Dom naszych czasów

Tani dom, energooszczędny i samowystarczalny - to idea, którą od dawna próbują realizować projektanci. Czy można żyć w domu off-grid, bez dostępu do sieci...
211FaniLubię
112ObserwującyObserwuj
194ObserwującyObserwuj
energetycznie

Zakaz dla kotłów na pellet w uchwale antysmogowej budzi sprzeciw

Nie tylko węgiel jest niemile widziany w uchwałach antysmogowych. Jak się okazuje, także piece na pellet mogą dostać zakaz wykorzystywania. Duży polski producent kotłów...

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...
- reklama -

Roślinny serwis Mercedesa

W serwisie Mercedes-Benz...

Słynne krzywe buraki

Były krzywe. Rolnik obawiał się, że nikt ich nie kupi. Są pyszne!

Dwie wieże

Są na tym...
A jeszcze lepsze jest to...