- reklama -

Energia ze słońca zastępuje węglową

Przeczytasz w 4 min.

O polskich inwestycjach w energetykę słoneczną głośno jest na całym świecie. Fala inwestycji w Polsce przerosła prognozy. W ciągu zaledwie roku nastąpił ponad trzykrotny wzrost mocy paneli fotowoltaicznych. Zbliżamy się do pół miliona mikroinstalacji, w których energia ze słońca produkowana jest głównie na własne potrzeby. Do tego dochodzą budowane coraz liczniej przez inwestorów na gruntach duże elektrownie słoneczne.

Na własny użytek

Z przydomowych instalacji produkuje się energię na własny użytek, a nadwyżki wprowadzane są do sieci dystrybucyjnych.

Od lipca rusza dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

Dużo w tym zasługi prosumentów, którzy masowo zgłosili się po 5 tys. zł dotacji z programu Mój Prąd. Kolejna wznowa programu planowana jest od lipca. Z kolei z programu Czyste Powietrze można dostać dofinansowanie na wymianę kopciucha węglowego i na fotowoltaikę. Połączenie: panele fotowoltaiczne plus pompa ciepła zyskuje na popularności i tu dosłownie zastępuje w domach węgiel.

Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie – Rafał Gawin, Prezes URE.

Produkcja rośnie

Ten rok będzie pod względem produkcji ze słońca rekordowy. Początek wiosny przyniósł rekord, więc kolejne miesiące mogą być tylko lepsze.

W ubiegłym roku energia ze słońca stanowiła 1,2 proc. w produkcji – podało Forum Energii.

Moce coraz większe

Do końca dekady energia słoneczna może zapewniać jedną piątą mocy w Polsce z obecnych 8 proc. – przewiduje firma analityczna GlobalData.

Mamy już 4 GW mocy w fotowoltaice, a według analityków GlobalData do końca 2030 r. uzyskać około 14,5 GW w energetyce słonecznej. To dwa razy więcej niż przewiduje rząd w Polityce Energetycznej Państwa 2040. Dokument nie doceniał zupełnie potencjału, jaki niesie energia ze słońca.

Tymczasem zagraniczni analitycy przypominają, że w Polsce od dawna było poparcie polityczne dla elektrowni węglowych. Moce elektrowni węglowych to ok. 33 GW i dostarczają aż 70 proc. produkcji. To ma swoją cenę i przy obecnych zmianach klimatu – swoje ryzyko. GlobalData przypomina, że Polska doświadczyła w dwóch kolejnych latach suszy (2018 i 2019), po których nastąpiła ciepła zima 2019/2020 i bardzo sucha wiosna w 2020 roku. To zła wiadomość dla niektórych elektrowni węglowych, wykorzystujących wodę rzeczną do chłodzenia.

Jak będzie za 10 lat?

Analitycy prześcigają się w prognozowaniu, jak będzie za 10 lat. Rola węgla z pewnością spadnie. Tylko jak bardzo? O to trwa teraz “plebiscyt” prognoz.

Jak szybko odejść od węgla bez jednoczesnego znacznego wzrostu wykorzystania gazu prognozuje w najnowszym raporcie Fundacja Instrat. O dziwo pozwoliłoby to zmniejszyć import energii, który z roku na rok jest coraz większy.

Role się mogą odwrócić i to odnawialne źródła a nie węgiel mogłyby dostarczać już w 2030 roku większość energii elektrycznej w Polsce. Nie zapominajmy, że szybsze odejście od węgla spowodowałoby spadek emisji gazów cieplarnianych, a dotychczasowa polityka rządu tego nie gwarantuje.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -