Zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych jako pierwszy w Polsce ma zielony certyfikat na produkcję gazów. Wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 99 proc. To jedyny certyfikowany zakład w Polsce wytwarzający zielone gazy powietrzne.
Linde w Biskupicach Podgórnych produkuje gazy powietrzne o obniżonym śladzie węglowym, z linii „Linde Green“: tlen, azot i argon. Energia z odnawialnych źródeł zasila energochłonny proces separacji powietrza. Każdy etap produkcji i handlu zakładu w Biskupicach Podgórnych zbadał TÜV SÜD. Audytor przyznał certyfikat „Accounting EE“.
Co daje zielony certyfikat?
Linde w zakładzie w Biskupicach rocznie ograniczy emisje dwutlenku węgla o ponad 60 tys. ton. To równowartość śladu węglowego pochodząca z 7,2 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku.
W praktyce firmy zaopatrujące się w gazy z podwrocławskiego zakładu otrzymują certyfikaty o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. W oparciu o miesięczne zużycie tlenu, azotu i argonu mogą zaksięgować swoje redukcje. Gazy przemysłowe Linde mają wiele zastosowań: od ratującego życie tlenu w szpitalach, poprzez gazy specjalne wspomagające produkcję elektroniki, aż po wodór wykorzystywany w technologii czystych paliw.
Strategia Linde
Linde to wiodący producent gazów przemysłowych i medycznych na świecie, którego sprzedaż w 2020 roku wyniosła 27 miliardów dolarów. Jako jedyna firma z sektora chemicznego, notowana jest w indeksie światowych liderów zrównoważonego rozwoju (DJSI World) nieprzerwanie od osiemnastu lat. Do 2028 roku zamierza zmniejszyć intensywność emisji gazów cieplarnianych o 35 proc.
Zapłacą milion euro, by pozbyć się w mieście węgla
W Polsce firma Linde jest obecna od 28 lat. Posiada zakłady produkcyjne i biura handlowe na terenie całego kraju.