- reklama -

Zielony tlen i inne gazy. Pierwszy taki zakład w Polsce

Przeczytasz w 2 min.

Zakład w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych jako pierwszy w Polsce ma zielony certyfikat na produkcję gazów. Wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 99 proc. To jedyny certyfikowany zakład w Polsce wytwarzający zielone gazy powietrzne.

Linde w Biskupicach Podgórnych produkuje gazy powietrzne o obniżonym śladzie węglowym, z linii “Linde Green”: tlen, azot i argon. Energia z odnawialnych źródeł zasila energochłonny proces separacji powietrza. Każdy etap produkcji i handlu zakładu w Biskupicach Podgórnych zbadał TÜV SÜD. Audytor przyznał certyfikat “Accounting EE”.

Co daje zielony certyfikat?

Linde w zakładzie w Biskupicach rocznie ograniczy emisje dwutlenku węgla o ponad 60 tys. ton. To równowartość śladu węglowego pochodząca z 7,2 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku.

W praktyce firmy zaopatrujące się w gazy z podwrocławskiego zakładu otrzymują certyfikaty o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. W oparciu o miesięczne zużycie tlenu, azotu i argonu mogą zaksięgować swoje redukcje. Gazy przemysłowe Linde mają wiele zastosowań: od ratującego życie tlenu w szpitalach, poprzez gazy specjalne wspomagające produkcję elektroniki, aż po wodór wykorzystywany w technologii czystych paliw.

Strategia Linde

Linde to wiodący producent gazów przemysłowych i medycznych na świecie, którego sprzedaż w 2020 roku wyniosła 27 miliardów dolarów. Jako jedyna firma z sektora chemicznego, notowana jest w indeksie światowych liderów zrównoważonego rozwoju (DJSI World) nieprzerwanie od osiemnastu lat. Do 2028 roku zamierza zmniejszyć intensywność emisji gazów cieplarnianych o 35 proc.

Zapłacą milion euro, by pozbyć się w mieście węgla

W Polsce firma Linde jest obecna od 28 lat. Posiada zakłady produkcyjne i biura handlowe na terenie całego kraju.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...

Zakaz sprzedawania prądu przez domokrążców

Po latach boju i nieuczciwych praktyk w Polce wejdzie zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w domach...

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -