Rekordowe zainteresowanie budzi fotowoltaika na blokach. Dotacje, które przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego, przekonują wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe do inwestycji we własną energię.
W lutym 2023 roku ruszył nabór wniosków od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowy na nowy rodzaj wsparcia – grant OZE. Jest to dotacja pokrywająca połowę kosztów instalacji fotowoltaicznej, niezależnie od jej mocy. Fotowoltaika musi służyć budynkowi wielorodzinnemu. O dofinansowanie mogą starać się właściciele i zarządcy takich budynków.
Jak poinformował BGK, w ciągu niespełna dwóch miesięcy wpłynęło pół tysiąca wniosków. Minister rozwoju Waldemar Buda przyznał, że nie spodziewał się aż takiego zainteresowania.
Najpierw był sukces w budowie takich instalacji na wsiach i małych miejscowościach, teraz idziemy na rekord w popularyzacji fotowoltaiki w średnich i dużych miastach
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii
O dopłaty do fotowoltaiki mogą ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, TBS‑y, a także samorządy mające posiadające budynki wielorodzinne. Pieniądze na grant OZE, a także w inne inwestycje zwiększające efektywność energetyczną budynków wielorodzinnych, pochodzą z krajowego Planu Odbudowy, w którym zarezerwowano na ten cel wynosi ponad 448 mln zł. Do tej pory złożone na fotowoltaikę wnioski opiewają na ok. 32 mln zł.
Czytaj także: Darmowy prąd w bloku dla prosumentów lokatorskich
Grant OZE przysługuje na zakup, montaż, budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację źródła OZE, która zwiększy moc instalacji o co najmniej 25 proc. Dotacja wynosi 50 proc. kosztów, bez podatku VAT. Nie ma górnej granicy sumy, o jaką można się starać. By zdobyć grant OZE, nie trzeba spełnić dodatkowych warunków dotyczących np. maksymalnej wartości inwestycji. Do przedsięwzięcia wlicza się też koszt infrastruktury niezbędnej do działania instalacji OZE.
Od kwietnia 2022 roku obowiązują przepisy, które pozwalają wspólnie korzystać z energii mieszkańcom domów wielorodzinnych. Do tej pory te rozwiązania nie budziły zainteresowania. Sytuację mogą zmienić dopłaty do fotowoltaiki na blokach. Coraz bardziej popularna staje się też fotowoltaika balkonowa. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą też korzystać z energii na potrzeby zarządzania budynkiem. Fotowoltaika zasili więc oświetlenie, windy czy pompy w bokach.
Dotacja z programu Mój Prąd dla mieszkań
Jak się okazuje, mieszkańcy bloków mogą korzystać z programu Mój Prąd. W domach wielorodzinnych także można montować fotowoltaikę z dotacją z Mojego Prądu, pod warunkiem, że instalacja jest przypisana do osoby fizycznej, która ma podpisaną umowę kompleksową czyli Punkt Poboru Energii jest przypisany do mieszkania, którego jest właścicielem i posiada zgodę spółdzielni/wspólnoty. Montaż musi być zgodny z przepisami prawa energetycznego, budowlanego i ochrony środowiska oraz przepisów przeciwpożarowych. i BHP.