Jedna z największych na świecie firm kosmetycznych zamierza wykorzystać dwutlenek węgla w perfumach. W tym celu Coty podpisała list intencyjny o współpracy z LanzaTech. Wprowadzi do swoich produktów zapachowych etanol wytwarzany z wychwyconego CO2.
CO2 zamieniają w alkohol
LanzaTech wychwytuje emisje przemysłowe, takie jak tlenek węgla i dwutlenek węgla powstające przy produkcji stali. Następnie przetwarza gazy w etanol czyli alkohol etylowy.
Szampon w kostce, butelka z CO2
Etanol jest podstawowym składnikiem produktów zapachowych, umożliwiającym skuteczne rozproszenie zapachu. Przez ostatnie dwa lata naukowcy Coty współpracowali z LanzaTech i partnerami produkcyjnymi, aby opracować zrównoważony etanol o wysokiej czystości, nadający się do stosowania w perfumach.
Etanol z CO2, z trzciny i buraka
Coty wykorzysta ten etanol do produkcji perfum. Do 2023 r. ma występować w większości zapachów Coty. Firma ma takie marki jak m.in. Calvin Klein, Hugo Boss, Cloe, Balenciaga, Davidoff, Gucci czy Escada.
Dzisiejszy konsument słusznie domaga się, aby ich ulubione marki podzielały zaangażowanie w zrównoważony rozwój – Sue Y. Nabi, dyrektor generalna Coty.
Zapachy Coty zawierają etanol pochodzący z naturalnych surowców – w tym z trzciny cukrowej czy buraków cukrowych. To jednak oznacza wykorzystanie do produkcji gruntów rolnych, wody i nawozów. Natomiast nowy zrównoważony etanol z wychwytywania dwutlenku węgla ma prawie zerowe zużycie wody i zmniejsza zapotrzebowanie na grunty rolne. A to sprzyja różnorodności biologicznej.
Redukcja emisji CO2
Ten projekt stanowi przykład naszej wizji przyszłości CarbonSmart, w której konsumenci mogą wybierać produkty wykonane z dwutlenku węgla pochodzącego z recyklingu – Jennifer Holmgren, prezes LanzaTech.
Proponowane partnerstwo z LanzaTech jest ważnym krokiem dla Coty. Strategia firmy wyznacza cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. o 30 proc.