Dzień Ziemi jest corocznym świętem ku czci naszej ukochanej planety. Celem święta jest budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię i podnoszenie świadomości jej ochrony dla przyszłych pokoleń. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem: „Przywracanie naszej Ziemi”, co oznacza powrót do naturalnych procesów, korzystanie z zielonych technologi i innowacyjnych sposobów odtwarzania ekosystemów na świecie.
Zobacz, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe
Pomysł zainicjował John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Po raz pierwszy Dzień Ziemi był obchodzony na świecie 22 kwietnia 1970 roku, a w Polsce – od 1990 roku. Teraz Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.
Sprzątanie świata
Przyzwyczailiśmy się do pikników i akcji Sprzątanie Świata, którą w ramach Dnia Ziemi organizowała co roku Fundacja Nasza Ziemia. W tym roku ze względu na pandemię Covid jest inaczej. Fundacja wspiera harcerzy w akcji Czuwam dla Ziemi. Grupy harcerzy w całej Polsce wyruszą w najbliższych dniach posprzątać śmieci ze swojej najbliższej okolicy. Sama Fundacja zapowiada, że w sobotę 24 kwietnia zorganizuje Sprzątanie Świata we Wrocławiu.
Tymczasem nie trzeba oglądać się na innych, tylko samemu ruszyć po śmieci. Można zaangażować się w akcję na platformie planetheroes.pl i pochwalić się wynikami sprzątania. To proste: trzeba zrobić zdjęcia, które zobrazują stan przed sprzątaniem oraz zebrane śmieci w workach, najlepiej z hasztagiem. Ostatnim etapem jest publikacja rezultatów projektu na stronie platformy.
Śledź szczyt
W Dzień Ziemi odbędzie się coś znacznie ważniejszego niż w poprzednich latach – szczyt liderów planety, zwołany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Wśród 40 światowych liderów zaproszonych na to wydarzenie znalazł się również Andrzej Duda.
Szczyt ma na celu doprowadzenie do sukcesu na wielu frontach w pracy nad rozwiązaniem kryzysu klimatycznego, w tym redukcji emisji, finansów, innowacji, tworzenia miejsc pracy oraz odporności i przystosowania się do zmian klimatu
Czy padną przełomowe deklaracje odnośnie neutralności klimatycznej i odejścia od paliw kopalnych? To warto śledzić, ponieważ obrady szczytu będą transmitowane online i dostępne dla wszystkich.