- reklama -
Strona głównainstagramCechini Żegiestów Zdrój

Cechini Żegiestów Zdrój

Przeczytasz w 5 min.

Wydawałoby się, że to kolejna miejscowość na wakacyjnej trasie, kolejne domki, kościół, kapliczka, przystanek kolejowy, wije się rzeka. Mijamy Piwniczną-Zdrój, na prawo Słowacja, jedziemy prosto, krętą drogą nr 971 na Muszynę. Tuż pod nami tory kolejki, jeszcze niżej szumi Poprad.

Ignacy Medwecki

W 1846 roku Ignacy Medwecki, szukając rud żelaza, odkrył w dolinie Szczawnego Potoku naturalne wypływy wody mineralnej. Po wykupieniu od miejscowych chłopów terenów przylegających do odkrytych źródeł, ich wody zostały w 1847 roku oddane do przebadania prof. Karolowi Fryderykowi Mohrowi z Instytutu Technicznego w Krakowie. Wyniki badań określiły żegiestowskie wody jako najsilniejsze europejskie szczawy żelaziste. Mając nadzieję, że dzięki temu skarbowi Żegiestów będzie dochodowym przedsięwzięciem, Ignacy Medwecki zainwestował w budowę drogi i pierwszego Zakładu Zdrojowego, w którym już w 1848 roku przyjął pierwszych gości. Jednocześnie rodzina Medweckich rozpoczęła działalność rozlewniczą, butelkując żegiestowskie zdroje i sprzedając je we wszystkich większych miastach Galicji i Królestwa Polskiego.

Wodolecznictwo na ziemiach polskich ma już kilkuwiekową tradycję, ale szczególną popularność zyskało w XIX wieku. Szybko rozwijały się wówczas zwłaszcza zdrojowiska galicyjskie, a wśród nich mające wyjątkowe położenie miejscowości w dolinie Popradu. Podróże „do wód” coraz mocniej wpisywały się w rytm życia przedstawicieli zamożniejszych warstw społeczeństwa, zwłaszcza ziemiaństwa i inteligencji.

Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak

Uzdrowisko w budowie

Zza zakrętu wyłania się dziwny budynek, przypomina hotel, zaciemniony, opuszczony, za chwilę kolejny – ten jeszcze nie ma okien, prace trwają, ale na placu budowy nie ma żywego ducha. Kolejne obiekty w różnych stadiach budowy wychylają się zza drzew. Każdy inny, każdemu czegoś brakuje, nad nimi pochylone ramiona dźwigów, opuszczone, patrzą na przejezdnych pustymi oczodołami okien. Cisza i zaskoczenie. Zatrzymujemy się, żeby zapytać, co to za pomysł w środku gór budować tak niecodzienne konstrukcje. Z ust przechodnia pada jedno słowo: Cechini.

Brygadzista Franco Cechini

W roku 1873 do Andrzejówki niedaleko Żegiestowa przybywa kilkuset pracowników, głównie z Sycylii, budują drogę kolejową łączącą Tarnów i Leluchów. Ich zadanie to przekopać na tej trasie najdłuższy tunel pod górą Czerchlą. Wśród nich znajdziemy 25-letniego chłopaka z Sycylii – Franca Cechiniego. Tunel powstaję w rekordowym tempie, a Franco poznaje pannę z Tarnowa – Michalinę Boryczkównę. Jednym z ich 12 dzieci jest Karol, dziadek Józefa i Stanisława Cechini. Od nich zaczyna się nowa historia Uzdrowiska Żegiestów. Bracia pracują i inwestują w branży deweloperskiej, budownictwie, rozlewają wodę „Muszyna”. Aż w końcu robią niemały „wyskok”, postanawiając wskrzesić Uzdrowisko Żegiestów, pod którym tory kładł Franco Cechini.

Wzloty i upadki

Uzdrowisko Żegiestów od oficjalnego otwarcia w roku 1860 co kilka dekad to wznosiło się na wyżyny popularności, to znów popadało w zapomnienie. Wkrótce po otwarciu kolei rozlewnia wód, pijalnia i uzdrowisko były bardzo popularne, liczba kuracjuszy skoczyła z 700 do 6000 rocznie, w ciągu 10 lat. I wojna światowa zrujnowała kurort, ale już w latach 30. XX wieku na peronie stacji często stawiano chłopca z tablicą: „proszę nie wysiadać, już nie ma miejsc”. Wtedy też zaczęto wznosić w Żegiestowie wielkie projekty modernistyczne, które jeszcze bardziej rozsławiły uzdrowisko – Nowy Dom Zdrojowy oraz Sanatorium Wiktor. Potem nadeszła II wojna światowa, wysiedlenia Łemków w akcji „Wisła” i upaństwowienie obiektów uzdrowiska, Fundusz Wczasów Pracowniczych… historia nie rozpieszczała Żegiestowa. Kolejny jej rozdział piszą bracia Cechini.

Krzysztof Skłodowskihttps://www.sklodowski.pl
Jestem fotografem. Zapraszam: https://sklodowski.pl
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...