W 21 miasteczkach Kastylii La Manczy w centralnej Hiszpanii pojawią się kontenery do recyklingu oleju spożywczego. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie taki recyklomat już stoi, jest 20-tysięczny Alcazar de San Juan.
To wszystko w ramach programu pilotażowego „Recicla y gana“ (Recykluj i zarabiaj) wprowadzonego przez
To wszystko w ramach programu pilotażowego „Recicla y gana“ (Recykluj i zarabiaj) wprowadzonego przez stowarzyszenie Comsermancha. Tworzą je miasta z trzech prowincji Kastylii La Manczy, łącznie zamieszkanych przez 182 tysiąca osób.
„Recicla y gana“ – „Recykluj i zarabiaj“
Stowarzyszenie powstało, aby samorządy wspólnie podejmowały projekty proekologiczne zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ma to przyczynić się do rewitalizacji miast. Comsermancha chce więc umożliwić recykling jednego z produktów codziennego użytku, który najbardziej degraduje środowisko – oleju.
Jeden litr oleju potrafi zanieczyścić tysiąc litrów wody. Dlatego jego odpowiednia utylizacja jest tak ważna.
Producentem kontenerów jest hiszpańska firma „Setcampo“, która we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Kastylii La Manczy szuka nowych technologii i rozwiązań na rzecz ochrony środowiska. To pionierska firma w dziedzinie „inteligentnych“ kontenerów.
Jak działa recyklomat
Bardzo atrakcyjną częścią programu „Recicla y gana“, co podkreślają samorządy, jest ekonomiczna zachęta do recyklingu. Dzięki programowi mieszkańcy manczyjskich miast i miasteczek mogą wrzucać do kontenera zużyty olej i dostać rekompensatę finansową. Ilość wrzuconego oleju przeliczana jest na kilogramy, a za 5 kg zużytego oleju można zarobić 2,2 euro. Dopiero po skumulowaniu ilości równej 20 euro wypłata wpływa bezpośrednio na konto.
Olej, po przefiltrowaniu, trzeba wlać do transparentnej butelki, która nie może być mniejsza niż 1,5 litra i nie większa niż 8 litrów. Wcześniej należy ściągnąć aplikację umożliwiającą korzystanie z platformy „Recicla y gana“ i założyć swoje konto gdzie będziemy kumulować kilogramy.
Przed włożeniem butelki do kontenera użytkownik, za pomocą kodu QR, uzyskuje naklejkę z kodem użytkownika i przykleja ją na butelce.
Zużyty olej wylany do zlewu zapcha rurę
To na pewno jakaś motywacja, aby zmienić nawyki i nie wylewać oleju do zlewu. Tym bardziej, że to jeden z produktów najbardziej uciążliwych dla środowiska, ponieważ powoduje problemy z systemem oczyszczania i zatyka rury kanalizacyjne.
Fiesta, siesta i jeszcze mniej czasu w pracy
Hiszpanie, szczególnie w wiejskim regionie jakim jest Kastylia La Mancza, bardzo często używają freidory (frytkownicy) do smażenia na głębokim tłuszczu frytek, empanadillas, krokietów. W wielu domach zebranie 5 kg oleju nie zabierze dużo czasu. Pozostaje tylko kwestia zmiany mentalności, wyrobienie nowych nawyków i dotarcie z informacją do mieszkańców.