- reklama -
Strona głównaŚwiatRecyklujesz i zarabiasz

Recyklujesz i zarabiasz

Ekologia dociera na głęboką hiszpańską prowincję, gdzie pojawiły się pierwsze inteligentne kontenery do recyklingu oleju spożywczego. Za zużyty olej wypłacana jest rekompensata finansowa.

W 21 miasteczkach Kastylii La Manczy w centralnej Hiszpanii pojawią się kontenery do recyklingu oleju spożywczego. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie taki recyklomat już stoi, jest 20-tysięczny Alcazar de San Juan.

To wszystko w ramach programu pilotażowego “Recicla y gana” (Recykluj i zarabiaj) wprowadzonego przez

To wszystko w ramach programu pilotażowego “Recicla y gana” (Recykluj i zarabiaj) wprowadzonego przez stowarzyszenie Comsermancha. Tworzą je miasta z trzech prowincji Kastylii La Manczy, łącznie zamieszkanych przez 182 tysiąca osób.

“Recicla y gana” – “Recykluj i zarabiaj”

Stowarzyszenie powstało, aby samorządy wspólnie podejmowały projekty proekologiczne zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju. Ma to przyczynić się do rewitalizacji miast. Comsermancha chce więc umożliwić recykling jednego z produktów codziennego użytku, który najbardziej degraduje środowisko – oleju.

Jeden litr oleju potrafi zanieczyścić tysiąc litrów wody. Dlatego jego odpowiednia utylizacja jest tak ważna.

Producentem kontenerów jest hiszpańska firma “Setcampo”, która we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Kastylii La Manczy szuka nowych technologii i rozwiązań na rzecz ochrony środowiska. To pionierska firma w dziedzinie “inteligentnych” kontenerów.

Jak działa recyklomat

Bardzo atrakcyjną częścią programu “Recicla y gana”, co podkreślają samorządy, jest ekonomiczna zachęta do recyklingu. Dzięki programowi mieszkańcy manczyjskich miast i miasteczek mogą wrzucać do kontenera zużyty olej i dostać rekompensatę finansową. Ilość wrzuconego oleju przeliczana jest na kilogramy, a za 5 kg zużytego oleju można zarobić 2,2 euro. Dopiero po skumulowaniu ilości równej 20 euro wypłata wpływa bezpośrednio na konto.

Olej, po przefiltrowaniu, trzeba wlać do transparentnej butelki, która nie może być mniejsza niż 1,5 litra i nie większa niż 8 litrów. Wcześniej należy ściągnąć aplikację umożliwiającą korzystanie z platformy “Recicla y gana” i założyć swoje konto gdzie będziemy kumulować kilogramy.

Przed włożeniem butelki do kontenera użytkownik, za pomocą kodu QR, uzyskuje naklejkę z kodem użytkownika i przykleja ją na butelce.

Zużyty olej wylany do zlewu zapcha rurę

To na pewno jakaś motywacja, aby zmienić nawyki i nie wylewać oleju do zlewu. Tym bardziej, że to jeden z produktów najbardziej uciążliwych dla środowiska, ponieważ powoduje problemy z systemem oczyszczania i zatyka rury kanalizacyjne.

Fiesta, siesta i jeszcze mniej czasu w pracy

Hiszpanie, szczególnie w wiejskim regionie jakim jest Kastylia La Mancza, bardzo często używają freidory (frytkownicy) do smażenia na głębokim tłuszczu frytek, empanadillas, krokietów. W wielu domach zebranie 5 kg oleju nie zabierze dużo czasu. Pozostaje tylko kwestia zmiany mentalności, wyrobienie nowych nawyków i dotarcie z informacją do mieszkańców.

- autopromocja -
Podziel się
Marzena Olechowska
Marzena Olechowskahttps://hiszpania-intymnie.blogspot.com/
Dziennikarz, autorka przewodnika po hiszpańskiej Castilla La Mancha ("Hiszpania, jakiej nie znacie. Kastylia-La Mancha. W krainie błędnych rycerzy i wiatraków"), autorka bloga o tym regionie i miłośniczka koni. Przewodnik turystyczny po hiszpańskiej La Manczy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł