Aplikacja pozwalająca wypożyczyć elektronikę czy butelki na kosmetyki wielokrotnego użytku – to niektóre oferty polskich start-upów. Czy taki pomysł na biznes się sprawdzi?
Postęp technologiczny może mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Tego właśnie ma dowieść program „Climate Leadearship powered by UN Environment”, w ramach którego Samsung wybrał pięć polskich start-upów.
Wypożycz zamiast kupować
Plenti to aplikacja, która pozwala na wygodny dostęp do tysięcy produktów elektronicznych. Za pomocą kilku kliknięć można wypożyczyć dany sprzęt bez kupowania na własność, wychodzenia z domu i zobowiązań. Opłata jest tylko za okres wypożyczenia produktu i w każdej chwili można dokonać zwrotu. Takie rozwiązanie wpisuje się w zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i racjonalnego gospodarowania zasobami.
Największa w historii nagroda za pomysł na CO2
Bez plastikowych odpadów
Kolejne dwa projekty dotyczącą tworzyw sztucznych. IREFILL.PL to środki czystości i kosmetyki w postaci rozpuszczalnej tabletki. Projekt wspiera rozwiązania bez tworzyw sztucznych i plastikowych odpadów, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Z kolei Swapp jest nowym kanałem sprzedaży popularnych produktów w płynie z wykorzystaniem opakowań wielokrotnego użytku i refillomatów. Pilotażowe dwa urządzenia Swapp postawił w sklepach Carrefour Bio w Warszawie i we Wrocławiu.
Efektywne ogrzewanie
SotHotAir oferuje powietrzne kolektory grzewcze o efektywności 83 proc., umożliwiające efektywne wytwarzanie ciepła poprzez konwersji energii słonecznej na energię cieplną.
Narzędzie Sunmetric za pomocą uczenia maszynowego automatycznie i dokładnie zbada budynek, teren oraz dach.
Ekologiczny pomysł na biznes
Firmy będą mogły uczestniczyć w szkoleniach i dostać pomoc inżynierów z Samsung R&D Institute Polska. Finalnie przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować efekty swoich działań podczas panelu ekspertów. Najlepsze z nich będą mogły liczyć na dofinansowanie, na co Samsung przeznacza 80 tys. zł.
Pomysłodawcami programu Climate Leadership są dyrektor centrum UNEP/GRID-Warszawa Maria Andrzejewska i profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które od blisko 30 lat realizuje w Polsce misję Programu ONZ ds. Środowiska.